Angiografia połączona z rezonansem magnetycznym to technika obrazowania tętnic i żył mózgowych, przed którą pacjentowi podaje się dożylnie środek kontrastowy (badanie można też przeprowadzić bez kontrastu - w zależności od aparatu MR) w celu wizualizacji wnętrza naczyń krwionośnych mózgu. W trakcie tego badania możliwa jest ocena struktur mózgu. Wykonuje się ją z powodu podejrzenia nieprawidłowości w naczyniach głowy, które powodują dolegliwości u pacjenta. Badanie angio MR przeprowadzane jest u chorych z podejrzeniem tętniaka w naczyniu mózgowym (obrazowanie tętnic zewnątrz- i wewnątrzmózgowych), niezbędne jest także w diagnostyce krwawienia podpajęczynówkowego, w przypadku podejrzenia tzw. malformacji (zniekształceń) w obrębie naczyń mózgowych czy do uwidocznienia rozwarstwień tętnic mózgowych. Ponadto angiografia MR mózgu przydatna jest przy podejrzeniu guza mózgu czy ocenie stanu naczyń po udarze. Jest badaniem nieinwazyjnym i bezpiecznym dla pacjenta.
Rezonans magnetyczny głowy z angiografią w polskich ośrodkach diagnostycznych
Na diagnostykę angio MR mózgu można udać się do placówki Top Medical, mieszczącej się w Lublinie. Badania takie przeprowadzane są tutaj za pomocą nowoczesnego aparatu MR Optima MR450w z opcją GEM firmy GE, który posiada oprogramowanie, dzięki któremu możliwa jest bezkontrastowa angiografia 3D (Inhance). Ponadto w badaniach głowy w pracowni Top Medical stosowany jest bezgłośny skan (silent scan) - zredukowanie dźwięku aparatu, które sprawia, że badanie jest przyjemniejsze dla pacjenta. Oprócz naczyń mózgowych zbadane tutaj mogą być także tętnice jamy brzusznej, tętnice nerkowe i tętnice biodrowe czy udowe.
Angiografia MR naczyń głowy to także oferta Pracowni Rezonansu Magnetycznego, należącej do Lecznic Citomed znajdujących się na terenie Torunia. Pracownia ta wyposażona jest w nowoczesny rezonans magnetyczny MRI Excelart Vantage XGV o polu 1,5 tesli firmyToshiba, za pomocą którego lekarz może tutaj przeprowadzić nie tylko badanie tętnic wewnątrzczaszkowych, ale także tętnic płucnych, aorty brzusznej i pnia trzewnego oraz tętnic nerkowych.
Lekarzem, przeprowadzającym w Krakowie badania angio MR naczyń głowy, jest dr hab. n. med. Izabela Herman-Sucharska, specjalista chorób wewnętrznych (I stopnia od 1988 roku) oraz radiodiagnosta (specjalizacja I stopnia od 1991 i II stopnia od 1994 roku), która w czasie takich badań posługuje się aparatem RM firmy GE o polu 1,5 tesli. Doświadczenie z wykonywania badań obrazowych zdobywała podczas pracy w Pracowni Rezonansu Magnetycznego Zakładu Diagnostyki Obrazowej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie (w latach 1998-2009).