Leczenie nieprawidłowego ustawienia zębów i szczęk w terapii ortodontycznej obejmuje również poprawę zdrowia jamy ustnej i jej wyglądu. Aparat stały językowy (lingwalny), zwany również niewidocznym jest jedną z alternatyw wyrównywania zębów i leczenia większości wad ortodontycznych w sposób najbardziej estetyczny, gdzie zamki są przyklejane na językowej powierzchni zęba, dlatego są one niewidoczne.
Niewidoczny sposób wyrównywania zębów
Dyskretne leczenie ortodontyczne z zastosowaniem aparatu lingwalnego stosuje w swojej praktyce w Zakopanem dr n. med. Dominik Piskorski, specjalista ortodonta, który od 2005 r. stosuje w zakresie leczenia techniką lingwalną terapię za pomocą zindywidualizowanego aparatu językowego – Incognito. Placówka jest jedną z pierwszych certyfikowanych praktyk, mających uprawnienia do leczenia techniką Incognito, posiadając tym samym najdłuższe doświadczenie w leczeniu techniką lingwalną w Polsce. Jak twierdzi specjalista, aparat językowy idealnie koryguje ustawienie zębów nawet w przypadku bardzo dużych wad zgryzu.
Zgodnie z tym, co mówią lekarze Specjalistycznego Centrum Stomatologii Estetycznej i Medycyny Klinika Uśmiechu w Chorzowie, wada zgryzu to nie tylko krzywe zęby i brzydki profil twarzy, ale także bardzo poważne w konsekwencjach zaburzenie kostne w obrębie odcinka szczękowego twarzoczaszki. Nieprawidłowości te wpływają na profil tkanek, stan zębów i dziąseł. Wszystkie korekty dokonać możemy dzięki aparatom ortodontycznym, a aparat językowy zakładany na wewnętrznej powierzchni zębów jest w Klinice opcją wśród oferty aparatów stałych. Niestety, z uwagi na skomplikowaną budowę jest to alternatywa najdroższa.
Technikę lingwalną na 1 i na 2 łuki oferuje również Centrum Ortodoncji i Stomatologii Asdent-Gruca we Wrocławiu. Leczenie z zastosowaniem zamków przyklejanych do wewnętrznej powierzchni zęba prowadzone jest tak, aby żadne elementy aparatu stałego nie były widoczne nawet przy szerokim uśmiechu. Jak wyjaśniają specjaliści Centrum, technika językowa używana jest głównie do korekty niewielkich nieprawidłowości w ułożeniach zębów. Ponadto, w leczeniu stosowane są cienkie łuki, więc pacjent prawie wcale nie odczuwa bólu podczas leczenia. Kierownikiem zespołu ortodontycznego jest lek. stom. Tomasz Gruca, specjalista ortodonta.
Jedną z wielu zalet aparatu lingwalnego jest możliwość skrócenia czasu leczenia pacjenta z uwagi na to, że siła przyłożona do zęba znajduje się blisko centrum oporu, co sprawia, że zęby szybciej się przemieszczają. Większy koszt związany jest natomiast z dość skomplikowaną techniką, która wymaga odpowiedniej pracowni technicznej, gdzie się przygotowuje zamki zanim zostaną przyklejone. Technikę lingwalną stosuje w swoim warszawskim Gabinecie korekcji estetycznej zębów lek. dent. Danuta Mackiewicz, specjalista II stopnia z ortodoncji, która swoją praktykę prowadzi od 1982 r.
Założenie aparatu lingwalnego wraz z jego kontrolą należy do cennika oferty Gabinetu Stomatologicznego Ortko w Warszawie, jaki prowadzi dr n. med. Agnieszka Koszewska, ortodonta, członek członkiem Europejskiego Towarzystwa Ortodontycznego. Czas leczenia z zastosowaniem aparatu językowego wynosi około dwóch lat, a wizyty kontrolne odbywają się co 4-5 tygodni w wypadku aparatów stałych. Leczenie ortodontyczne poprzedza usunięcie wszystkich ubytków próchnicowych oraz oczyszcenie zębów z osadu i kamienia.
Konsultacja wstępna, podczas której specjalista oceni stan zębów i zaplanuje szczegółowe leczenie, to również procedura leczenia ortodontycznego w Klinice Kurban w Gdańsku. Aparaty stałe, niewidoczne z zamkami lingwalnymi na zębach od strony wewnętrznej to najbardziej kosmetyczne rozwiązanie, jakie oferują tylko niektóre kliniki w kraju, włącznie z gdańską. Oprócz tego, w ramach estetycznej ortodoncji, mamy do dyspozycji w ofercie placówki aparaty stałe z zamkami szklanymi lub porcelanowymi oraz zamki inspire. Kadrę medyczną współtworzy lek. stom. Daniel Kurban.
Pakiet lingwalny w VHO Victoria House Orthodontics w Warrington (Wielka Brytania) – cena
Za Invisalign/Lingual Package w ramach ortodontycznego leczenia, za aparat lingwalny Incognito zapłacimy tu 5,500 £ (30,800 zł) za jeden łuk i 6,800 £ (38,080 zł) za obydwa.