Aparat ortodontyczny stały w leczeniu wad zgryzu stosowany jest u pacjentów ze stałym uzębieniem – powyżej 13. r. ż. Aparat składa się z zamków, ligatur i łuków. W przypadku aparatu metalowego, zamki wykonane są ze stali nierdzewnej, a ich podstawę stworzono z mikrosiateczki, która po odpowiednim podklejeniu zapewnia doskonałą przyczepność zamka do zębów i jednocześnie łatwe zdjęcie po zakończeniu leczenia. Do zamków mocowany jest następnie sprężysty drut, który ze stałą siłą precyzyjnie oddziałuje na zęby w trakcie leczenia. Alternatywą dla zamków metalowych są zamki kosmetyczne (ceramiczne, kryształowe, szafirowe).
Leczenie ortodontyczne w Poznaniu – aparaty stałe metalowe
Leczenie wad zgryzu i wad zębowych oferuje Certus Dent 2 Stomatologia Estetyczna, a propozycją placówki jest aparat stały z zamkami metalowymi i zamkami metalowymi samoligaturującymi na 1 i na 2 łuki. Zakres specjalistycznego leczenia ortodontycznego obejmuje również aparaty stałe z zamkami porcelanowymi oraz zamki porcelanowe samoligaturujące "In-Ovation C". Procedury ortodontyczne wspomagane są tu zabiegami chirurgicznymi, w celu korekcji łuków zębowych i częściowo lub całkowicie zatrzymanych w kości zębów.
Cermed Ortodoncja/Stomatologia to Indywidualna praktyka stomatologiczna Katarzyny Lis-Madejczyk. Victory Series to aparat ortodontyczny stały metalowy (2 łuki), który posiada w swojej ofercie gabinet, a pozostałe propozycje stanowią m.in. aparat stały ceramiczny samoligaturujący Clarity SL, aparat stały ceramiczny Clarity Advanced oraz aparat stały Damon Clear. Leczenie wad zgryzu w placówce obejmuje konsultację ortodontyczną, modele diagnostyczne oraz przedstawienie planu leczenia i wizyty kontrolne przeznaczone na każdy łuk.
Aparaty metalowe i estetyczne, m.in. 3M Unitek (aparty Smartclip i Clarity), GAC (aparaty In-Ovation) czy ORMCO (aparaty DAMON, ułatwiające leczenie bez usunięć zębów) w swojej praktyce stosuje lek. stom. Ewa Firlej, specjalista ortodonta. Absolwentka Akademii Medycznej w Poznaniu, II stopień specjalizacji z zakresu ortodoncji i dyplom specjalisty ortodonty otrzymała w 1996 r. Członek m. in. Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego i World Federation of Orthodontists (Światowej Federacji Ortodontów), w swojej praktyce koncentruje się na biologicznych normach zgryzowych i anatomicznych twarzoczaszki ze szczególnym uwzględnieniem roli stawów skroniowo-żuchwowych.