Celem ortodoncji jest przywrócenie takiego zgryzu, dzięki któremu nie tylko poprawie ulegnie nasz wygląd, ale także funkcje narządu żucia. Prawidłowy zgryz zapewnia zarówno właściwe czynności jamy ustnej, jak i artykułowanie dźwięków, a także odpowiednią pracę stawów skroniowo-żuchwowych, zmniejsza ryzyko chorób przyzębia, a w przypadku np. wystających zębów – eliminuje ryzyko urazów. Ponieważ leczenie ortodontyczne nie ma ograniczeń wiekowych, terapię może podjąć każdy, przy czym do 12 r. ż. zwykle stosuje się aparaty ruchome, a u młodzieży i osób dorosłych - aparaty stałe.
Nowoczesne leczenie ortodontyczne w Częstochowie
Aparaty przymocowane do zębów na czas leczenia, które małymi siłami działają przez 24 godziny na dobę, w swojej Indywidualnej Specjalistycznej Poradni Ortodontycznej stosuje lek. stom. Ewa Brewczyńska, specjalista ortodonta II stopnia. Złożone z mocowanych do zębów zamków metalowych i estetycznych, posiadają w swoim mechanizmie również inne elementy, tj. łuki ortodontyczne, pierścienie czy rurki policzkowe. Oferta obejmuje ponadto aparaty ligaturowe, bezligaturowe (system Damona) oraz łuki językowe.
Profilaktyką narządu żucia w fazie wzrostu, leczeniem zaburzeń w jego obrębie, a także zapobieganiem czynnościowym i morfologicznym schorzeniom narządu żucia zajmuje się Dział Ortodoncji Centrum Stomatologicznego. Częścią terapii są tu m. in. aparaty ortodontyczne stałe, które zakładane są po zakończeniu rozwoju kostnego, czyli około 16 r. ż. pacjenta. Leczenie obejmuje kilka etapów: wykonanie badania i przygotowanie materiałów diagnostycznych, ustalenie planu leczenia, założenie aparatu ortodontycznego oraz comiesięczne wizyty kontrolnych. Terapia trwa od 1,5 do 2,5 roku.
Aparaty stałe stosuje w swojej praktyce również Przychodnia Stomatologiczna Dentaria, a założenie aparatu w placówce trwa około 1 godziny. Procedurę stanowi założenie pierścieni na szóstki, które stanowią punkt oparcia dla aparatu oraz przyklejenie na zewnętrzne powierzchnie zębów zamków, a nacisk z siłą niezbędną do ich prostowania wywiera sprężysty drut (łuk), który obejmuje zęby. Aparat jest zdejmowany, kiedy wada zgryzu jest całkowicie skorygowana, a po zakończeniu terapii, ostatnim jej etapem jest aparat retencyjny, podtrzymujący efekt leczenia.