Leczenie komórkami macierzystymi schorzeń ortopedycznych oraz następstw urazów narządu ruchu należy do nowoczesnych procedur, w zakresie m. in. odbudowy dojrzałej chrząstki stawu kolanowego czy uszkodzonej łąkotki. Komórki macierzyste to komórki mulipotencjalne autogeniczne, które wyodrębnia się ze szpiku kostnego człowieka lub z jego krwi obwodowej. Ponieważ wraz z wiekiem i starzeniem się tkanek tracą zdolność do regeneracji, w procesie terapii są stosowane metody ich koncentracji. Tak przygotowany materiał jest następnie podawany pacjentowi drogą iniekcji lub po zabiegu operacyjnym do leczonej tkanki.
Komórki macierzyste w terapii stawu kolanowego
Współczesne metody leczenia uszkodzeń kolana i golenia stosują lekarze Centrum Chirurgii Specjalistycznej Ortopedika w Warszawie, a procedury chirurgiczne obejmują m. in. artroskopowe szycie uszkodzonych łąkotek oraz autologiczne przeszczepy łąkotek. W terapii chrząstki stawowej stosowane są m. in. metody regeneracyjne i przeszczepy płatów okostnej z hodowanymi chondrocytami czy komórkami szpiku, a ich synteza substancji międzykomórkowej tworzy tkankę „chrząstkopodobną”.
Szeroki wachlarz zabiegów artroskopowych w obrębie stawu kolanowego świadczy Fizjoklinika – Warszawskie Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Medycznej, a procedury z zastosowaniem materiału autologicznego, m. in. koncentratu komórek macierzystych ze szpiku kostnego, dotyczą chrząstki stawowej. W zakresie procedur, m. in. pokrycia jej głębokich ubytków membraną kolagenową, podawane są namnożone, autologiczne komórki chrzęstne. Konsultacje i zabiegi świadczy lek. med. Arkadiusz Koniarski, specjalista II stopnia ortopedii i traumatologii narządu ruchu.
Plastykę głębokich ubytków chrząstki stawowej w technice mikrozłamań, abrazji oraz autologicznych bloczków kostnych, zrealizujemy również w Częstochowie także pod kierunkiem lek. med. Arkadiusza Koniarskiego, który tutaj związany jest z Zespołem Ortopedycznym Artro. Specjalizujący się m. in. w artroskopowej i klasycznej chirurgii kolana wraz z rekonstrukcją wielowięzadłowych uszkodzeń stawu, specjalista stosuje podanie koncentratu komórek macierzystych ze szpiku kostnego pod pokrycia okostną ubytków chrząstki.
Ortopeda i chirurg, lek. med. Jan Paradowski, który specjalizuje się w terapii Orthokine – leczenie czynnikami wzrostu z osocza boagtopłytkowego PRP, oferuje pełne spektrum artroskopowej rekonstrukcji chrząstki stawowej, z zastosowaniem czynników wzrostu – PRP GPS oraz hodowli chondrocytów (własnej chrząstki) namnażanych laboratoryjnie. Również w artroskopii uszkodzonej łąkotki wykonuje po implantacji jej przeszczepu nastrzyknięte śródoperacyjnie komórki macierzyste. Swoje usługi świadczy w ramach Sport-Med w Krakowie.
Na Oddziale Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Szpitala Specjalistycznego im. Świętej Rodziny Nowe Techniki Medyczne w Rzeszowie stosowane są terapie ortopedyczne wykorzystujące autogenne komórki macierzyste pozyskiwane z tkanki tłuszczowej w leczeniu schorzeń narządu ruchu oraz leczenie biologiczne z zastosowaniem czynników wzrostu PRP metodą Recover. Cennik obejmuje w obrębie kolana artroskopie operacyjną z podaniem komórek macierzystych LipoGems oraz z czynnikami wzrostu.
W małoinwazyjnych zabiegach operacyjnych metodą artroskopową specjalizuje się również Klinika Chirurgii Endoskopowej Sport-Klinika w Żorach, gdzie w zakresie stawu kolanowego wykonywane są rekonstrukcje powierzchni stawowej chrząstki z użyciem membran kolagenowych, komórek macierzystych lub autologicznej hodowli chondrocytów. Specjalistą Ortopedą Traumatologiem oraz specjalistą medycyny sportowej jest w zespole lek. med. Mariusz Smolik, członek Sekcja Chirurgii Kolana i Traumatologii Sportowej Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego.