Chondrektomia artroskopowa (chondroplastyka) rzepki jest najczęściej wykonywanym zabiegiem wśród procedur operacyjnych na powierzchniach stawowych lub z ich wyłączeniem i polega na usunięciu powierzchownych i głębokich zmian chrząstki bez jej nawiercania. Pomimo gładkiej powierzchni uzyskanej wskutek wyrównania, niestety chrząstka wykazuje mniejszą odporność mechaniczną.
Operacje stawów kolanowych
W zabiegach artroskopii stawów, w szczególności stawów kolanowych i barków specjalizuje się prywatna specjalistyczna klinika chirurgiczna – Prywatne Centrum Chirurgii Winczakiewicz - Borkiewicz (PCC) w Toruniu, a w zakresie oferty wykonywane są procedury naprawcze w ogniskowych chondromalacjach, m. in. mikrozłamania, forage czy chondrektomia oszczędna. Nowoczesne leczenie realizowane jest w warunkach sali operacyjnej z udziałem anestezjologa. Konsultacje i zabiegi wykonuje lek. med. Karol Piechocki, specjalista ortopeda traumatolog.
W Lublinie, nowoczesną technikę operacyjną z zastosowaniem artroskopu świadczy w zakresie leczenia stawów NZOZ Centrum Medycznego Medicos, a cennik usług obejmuje grupę specjalistycznych operacji, w tym m. in. artroskopowe oczyszczenie powierzchownych uszkodzeń chrząstki (shaving) oraz częściowe wycięcie martwiczej chrząstki (chondrektomia). Specjalistą ortopedii i traumatologii narządu ruchu jest w zespole m.in. Paweł Radziejewicz, na stałe związany z Oddziałem Urazowo-Ortopedycznym WSS im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Lublinie.
Na Oddziale Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Szpitala w Śremie artroskopowa chondrektomia (shaving) oraz vapolaryzacja chrząstki stawowej stanowią jedną z procedur w zakresie operacji na chrząstce stawowej. Uzupełnia ją ponadto artroskopowe wyrównanie uszkodzeń chrząstki stawowej. Procedura przeprowadzana jest w trybie jednodniowym, a leczenie poprzedza szczegółowa diagnostyką radiologiczna, USG bądź rezonans magnetyczny. W ramach Oddziału realizowana jest także rehabilitacja pooperacyjna. Ordynator jest lek. med. Tomasz Przybyła.
Szpital św. Łukasza BGL w Bielsku-Białej w ramach procedur uszkodzenia chrząstki stawowej realizuje szereg operacji, a wśród nich m. in. artroskopowe częściowe wycięcie martwiczej chrząstki. Realizowana oferta dotyczy zarówno zmian ogniskowych, jak i rozległych z zastosowaniem endoprotez. Jak zwracają uwagę specjaliści, uszkodzenia chrząstki stawowej są dużym problemem terapeutycznym i w całym procesie ogromną rolę odgrywa też rehabilitacja. W chirurgii stawu kolanowego, skokowego oraz stopy specjalizuje się m. in. dr n. med. Bogusław Sadlik – specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu.
Artroskopia operacyjna kolana – opracowanie uszkodzeń chrząstki to również oferta Gabinetu Ortopedycznego Artroskop, jaki w Alwernii prowadzi dr n. med. Bogdan Wziętek. Wycięcie niestabilnych fragmentów chrząstki (chondrektomia) podczas artroskopii ogranicza dalsze jej niszczenie, a w przypadku głębszych ubytków stosowane jest tu m. in. wypełnienie ubytku rozmnożonymi w laboratorium komórkami chrzęstnymi (przeszczep hodowli autogennych chondrocytów). Dr Wziętek jest specjalistą II stopnia z ortopedii i traumatologii, a Gabinet prowadzi od 2012 r. we współpracy ze Szpitalem Ortopedicum w Krakowie, gdzie wykonuje zabiegi operacyjne.
W małoinwazyjnych zabiegach operacyjnych metodą artroskopową specjalizuje się również Klinika Chirurgii Endoskopowej Sport-Klinika w Żorach, realizując m. in. zabiegi w obrębie stawu kolanowego. Wycięcie chrząstki stawowej (chondrektomia) to jedna z procedur w zakresie kolana, a rekonstrukcja powierzchni stawowej chrząstki odbywa się tu m.in. z użyciem membran kolagenowych. W ramach oferty wykonywane są tu także przeszczepy chrzęstno-kostne oraz allogeniczne przeszczepy w wielowięzadłowych uszkodzeniach stawów. Specjalistą ortopedą traumatologiem jest dr n. med. Juliusz Dec.