Więzadło krzyżowe tylne stawu kolanowego – PCL (Posterior Cruciate Ligament) stanowi zabepieczenie podudzia przed nadmiernym, nieprawidłowym przesunięciem do tyłu względem uda i w przeciwieństwie do uszkodzeń więzadła krzyżowego przedniego, nie występuje w tym przypadku „przeskakiwanie” stawu. Brak efektów leczenia zachowawczego narzuca konieczność przeprowadzenia rekonstrukcji więzadła krzyżowego tylnego, co z racji tego, że uszkodzenia więzadła krzyżowego tylnego są znacznie rzadsze niż więzadła krzyżowego przedniego, technicznie zwiększa trudność takich zabiegów i wymaga dodatkowych portów (tylno-przyśrodkowego i tylno-bocznego).
Stabilizacja stawu kolanowego
Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie jest ośrodkiem o szerokim profilu działania, którego głównym obszarem aktywności jest ortopedia. W klinice wykonywane są nowoczesne zabiegi operacyjne w zakresie narządów ruchu, w tym m. in. w zakresie stawu kolanowego, a oprócz artroskopii kolana oraz rekonstrukcji więzadła krzyżowego tylnego (PCL), wykonywana jest również rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego (ACL), bocznego (LCL) oraz przyśrodkowego (LCM). Placówka posiada samodzielne zaplecze operacyjne oraz oddział szpitalny, a terapia obejmuje również rehabilitację.
Rekonstrukcja więzadła krzyżowego tylnego (PCL) metodą artroskopową jest obecnie standardem i na całym świecie zrezygnowano już z otwartego zabiegu na kolanie, z uwagi na niewielką precyzję tego rodzaju operacji oraz traumatyzację sąsiadujących tkanek miękkich. Z tego m. in. powodu, dzięki zastosowaniu kamery endoskopowej z torem wizyjnym i mikroinstrumentarium, artroskopowa operacja więzadła krzyżowego tylnego stanowi również ofertę Kliniki Chirurgii Endoskopowej w Żorach, która specjalizuje się w schorzeniach i urazach narządów ruchu.
Jak tłumaczą ortopedzi Kliniki ArtroCenter w Poznaniu, umiejętne i rzetelnie badanie ortopedyczne kolana jest najistotniejszym elementem diagnostyki uszkodzenia więzadeł kolana. Uszkodzenia powodujące dużą niestabilność są wskazaniem do operacji, a po zabiegu pacjent otrzymuje ortezę stawu kolanowego na około 6 tygodni, do czasu wgojenia się przeszczepu. Wizyty konsultacyjne w Klinice przeprowadza lek. med. Piotr Krawczuk, specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu, Kierownik zespołu ArtroCenter.
Artroskopowa ocena uszkodzenia więzadła oraz pozostałych struktur wewnątrzstawowych stanowi pierwszy etap rekonstrukcji więzadła krzyżowego tylnego (PCL), jaką wykonują również specjaliści AMC Art Medical Center w Szczecinie. Następnie lekarz przystępuje do pobrania wybranych ścięgien do autoprzeszczepu, wierci tunele kostne w kości piszczelowej i udowej w punktach anatomicznych, by po zabiegu ustabilizować w nich przeszczep pod odpowiednim napięciem. Godzinny zabieg m. in. z dostępem przednio-przyśrodkowym wymaga 2-3 dniowego pobytu pacjenta w klinice.
W Centrum Artroskopii i Chirurgii Rekonstrukcyjnej Stawów Artromedical Konrada Malinowskiego w Bełchatowie, operacje wykonuje się w przypadku niestabilności tylnej nie mniejszej niż około 4 mm. W przypadku niestabilności większej, wielokierunkowej lub powodującej dolegliwości związane z niszczeniem stawu, wykonuje się artroskopię, która polega na przeszczepie wykorzystując własne mięśnie zginacze. Placówka przeprowadza "dwupęczkową" rekonstrukcję PCL lub odtwarzana jest ta część, która została uszkodzona. Dr Malinowski jest specjalistą II stopnia ortopedii i traumatologii narządu ruchu.
Więzadło krzyżowe tylne nie tylko zabezpiecza przed nadmiernym tylnym przemieszczaniem piszczeli, ale także ogranicza maksymalną siłę zgięcia i wyprostu. Jego uszkodzenie jest rozpoznawane przez ortopedę podczas diagnostyki bądź na podstawie przeprowadzonej wcześniej artroskopii kolana. Zerwanie więzadła wymaga operacyjnego leczenia, jakie świadczy również Centrum Medyczne Meritum w Kamieniu Pomorskim, specjalizujące się w artroskopowych zabiegach ortopedycznych wykonywanych w trybie jednego dnia.