W celu minimalizacji ryzyka nawrotu zwichnięcia stawu barkowego i jego niestabilności należy odpowiednio podejść do pierwszego zwichnięcia (konieczne jest nastawienie i unieruchomienie barku). W przypadku nawrotu zwichnięcia konieczne może okazać się leczenie operacyjne, które w zależności od przypadku przybiera poszczególną formę. Powrót do pełnej aktywności po takim zabiegu wynieść może od 6 do 12 miesięcy.
Leczenie nawykowego zwichnięcia stawu barkowego metodą artroskopową w Polsce
W Piotrkowie Trybunalskim artroskopię w leczeniu nawykowego zwichnięcia stawu barkowego stosuje dr n. med. Konrad Malinowski, specjalista ortopeda i traumatolog narządu ruchu. Posiada certyfikat ukończenia stażu klinicznego z chirurgii artroskopowej barku. W przypadku nawrotowego zwichnięcia barku przeprowadza zabieg artroskopowy, polegający na powtórnym przymocowaniu obrąbka i oderwanych więzadeł do anatomicznego miejsca na panewce (za pomocą specjalnych szwów i kotwic). Wykonać może wówczas również operację według Latarjet lub zabieg artroskopowy ,poszerzony o procedurę wszycia mięśnia podgrzebieniowego do złamania. Jego oferta obejmuje również leczenie operacyjne zespołu bolesnego barku, uszkodzeń stożka rotatorów oraz wapniejącego zapalenia stożka rotatorów.
W Gdyni artroskopowe leczenie nawykowego zwichnięcia stawu barkowego jest możliwa do przeprowadzenia w Clinica Medica (Wielospecjalistyczny Szpital z Przychodnią). W przypadku nawrotowych zwichnięć barku stosuje się tu artroskopową rekonstrukcję uszkodzonego obrąbka stawowego. Do ośrodka udać się można również na usuwanie ciał wolnych barku oraz wygładzenie uszkodzeń powierzchni stawowej. Oferta kliniki obejmuje ponadto leczenie uszkodzeń stożka rotatorów w urazach i zmianach zwyrodnieniowych barku oraz leczenie przewlekłych dolegliwości bólowych barku (zwapnienia w ścięgnach, przewlekłe zapalenie barku).
Na artroskopowe leczenie nawykowego zwichnięcia stawu barkowego w Łodzi udać się można do Centrum Medycznego BIMED. Osoby, cierpiące na nawykowe zwichnięcie stawu barkowego, poddać się mogą w placówce artroskopowej rekonstrukcji obrąbka barku (jest ona również stosowana w przypadku uszkodzeń obrąbka i niestabilności stawu ramiennego). W ośrodku wykonać można również artroskopową rekonstrukcję uszkodzeń typu SLAP (uszkodzenia obrąbka stawowego w miejscu przyczepu bicepsa) oraz artroskopową resekcję końca barkowego obojczyka (zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe stawu barkowo-obojczykowego).