Artroskopia to technika operacyjna stosowana w celu naprawy uszkodzonych struktur, polegająca na wprowadzeniu systemu optycznego do stawu przez niewielkie nacięcia. Zabieg wykonywany jest przez lekarza ortopedę, w znieczuleniu odcinkowym lub ogólnym na sali operacyjnej. Czas trwania zabiegu to ok.1-1,5 godziny. Zwykle następnego dnia pacjent może opuścić klinikę, a całkowite zagojenie tkanek po zabiegu artroskopii następuje po około 4-6 miesiącach.
Artroskopowe leczenie stawu barkowego w Polsce
W Katowicach przyjmuje dr n. med. Roman Pawlas, lekarz chirurg, specjalista z dziedziny ortopedii i traumatologii. Ukończył on Śląską Akademię Medyczną w Katowicach, pracował jako ordynator Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich, a następnie zdobywał doświadczenie w Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej, na oddziale Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej. Jest on członkiem Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego, Towarzystwa Artroskopowego oraz Polskiego Towarzystwa Chirurgii Ręki, Sekcji Chirurgii Barku i Łokcia.
Będąc w Bełchatowie można się wybrać do dr Konrada Malinowskiego, specjalisty Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu, który także przeprowadza artroskopowe leczenie stawu barkowego. Doktor ukończył Akademię Medyczną w Łodzi, a następnie zdobywał doświadczenie m.in. w Szpitalu Wojewódzkim w Piotrkowie Trybunalskim, w Centrum Medycznym Księży Młyn w Łodzi, na Oddziale Chirurgii Jednego Dnia w Radomiu, gdzie wykonywał zabiegi artroskopowe i rekonstrukcyjne. Odbył także liczne staże, jak: Trening kliniczny z artroskopowej i klasycznej chirurgii biodra i endoprotezoplastyki biodra i kolana w Hospital For Special Surgery w Nowym Jorku czy Trening kliniczny z chirurgii artroskopowej biodra w Berlin.
W Toruniu, artroskopowe leczenie urazowego zwichnięcia stawu barkowego, możliwe jest u dr Filipa Adamcewicza, specjalisty ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Jest on absolwentem Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Toruniu. Po studiach odbywał staż podyplomowy w Szpitalu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Poznaniu, po czym podjął pracę w Lubuskim Ośrodku Rehabilitacyjno-Ortopedycznym (LORO). Jest on także członkiem Niemieckiego Towarzystwa Artroskopowego AGA (Gesellschaft fur arthroskopie und gelenkchirurgie).
W Gdańsku, leczenie urazowego zwichnięcia stawu barkowego metodą artroskopową możliwe jest w Copernicus-Podmiot Medyczny Sp zo.o., wyposażonym w oddział chirurgii urazowo-ortopedycznej. Obiekt posiada Certyfikat wdrożenia Systemu Zarządzania Jakością ISO 9001:2008, został wyróżniony w Rankingu szpitali zabiegowych, wielospecjalistycznych i onkologicznych, a także otrzymał tytuł „Szpital bez bólu“ . Dodatkowo, ośrodek otrzymał „Laur Pacjenta 2013” w Ogólnopolskim Plebiscycie Medycznym, który świadczy o wysokim poziomie świadczonych usług.
Leczenie stawu barkowego można wykonać także w miejscowości Rudna Mała koło Rzeszowa, w Szpitalu Specjalistycznym im. Świętej Rodziny, posiadającym siedem specjalistycznych oddziałów, w tym Oddział Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu. Szpital otrzymał Certyfikat Systemu Zarządzania wg norm PN-EN ISO 9001:2009 oraz PN-EN ISO 14001:2005 wydany przez TUV NORD Polska Sp. zo.o. Został także wyróżniony w kategorii „Placówka medyczna 2014 województwa podkarpackiego” w XIV edycji Plebiscytu Eskulap 2014 za rozwój i wdrażanie nowoczesnych technologii medycznych.
W Krakowie, leczenie możliwe jest w Szpitalu św. Rafała, posiadającym odział ortopedii wraz z centrum artroskopowym. O wysokim standardzie świadczonych usług świadczą liczne nagrody i wyróżnienia, m.in. „Perły Medycyny 2009” w kategorii Niepubliczne Zakłady Lecznictwa Zamkniętego, I miejsce w Rankingu najlepszych szpitali „Rzeczpospolitej” w województwie małopolskim czy tytuł „Miejsce przyjazne maluchom”. Obiekt posiada także Certyfikat potwierdzający spełnienie standardów akredytacyjnych dla lecznictwa szpitalnego.