Uszkodzenie łąkotki jest wynikiem skręcenia kolana podczas jego zgięcia. Są różne rodzaje tych uszkodzeń (promieniste, podłużne, horyzontalne czy mieszane) oraz różne techniki ich naprawy: przy wykorzystaniu szwów wchłanialnych (outside-in, inside-out lub all-inside) czy automatycznych zszywek - specjalcych implantów.
Zeszyć uszkodzoną łąkotkę podczas zabiegu artroskopowego
Wielospecjalistyczny Szpital Jantar w Jantarze z zakresu maiłonwazyjnych zabiegów artroskopowych stawów oferuje m.in. naprawę i rekonstrukcję uszkodzonych łąkotek, a także więzadeł i chrząstki w kolanie. Uszkodzoną łąkotkę lekarze tutaj zeszywają, a także usuwają jej fragment. Ponadto zajmują się usunięciem ciała wolnego ze stawu kolanowego oraz uwolnieniem troczków bocznych. Jednym z lekarzy jest dr Ryszard Zaleski, specjalista ortopedii i traumatologii (II stopnia od 2001 roku), który doświadczenie w swojej dziedzinie zdobywał w Szpitalu Kolejowym w Gdańsku oraz na stażach zagranicznych w USA, Austrii, Francji czy Szwajcarii.
W Szpitalu Specjalistycznym Ortovita mieszczącym się w Rzeszowie z zabiegów specjaliści wykonują tutaj m.in. artroskopowe szycie uszkodzonej łąkotki za pomocą specjalnych zszywek oraz kotwic, które zapewniają stabilność. Przeprowadzane są tutaj także inne zabiegi artroskopowe stawu kolanowego. Lekarzem wykonującym tutaj takie i inne zabiegi jest dr Artur Harmata, specjalista ortopedii i traumatologii (od 1999 roku) oraz specjalista medycyny sportowej (od 2014 roku), który posiada bogate doświadczenie szpitalne w swoich dziedzinach, m.in. praca w pododdziale Urazowo-Ortopedycznym Oddziału Chirurgii Ogólnej Szpitala Powiatowego w Strzyżowie oraz w Oddziale Urazowo-Ortopedycznym Szpitala Wojewódzkiego w Tarnobrzegu.
Centrum Medyczne ArteMed we Wrocławiu oferuje z zakresu leczenia stawu kolanowego - zabiegi artroskopowe zeszycia lub wycięcia uszkodzonej części łąkotki, a także rekonstrukcji więzadeł krzyżowych, naprawy uszkodzonej chrząstki stawowej, usunięcia wolnych ciał stawowych czy wycięcia ognisk przerośniętej błony maziowej. Zabiegami zajmuje się tutaj m.in. dr Jacek Porycki, specjalista ortopedii i traumatologii (I i II stopnia - od 1997 i 2001 roku), który doszkalał się w swojej dziedzinie na wielu kursach i szkoleniach oraz posiada z uczestnictwa w nich certyfikaty, np. z kursu pt. "Akademia chirurgii ortopedycznej Kolano cz.2" odbytego w Warszawie w 2013 roku.
W Orvit Clinic w Toruniu po rozpoznaniu rodzaju uszkodzenia łąkotki (badanie ortopedyczne, wywiad, badanie RM) lekarz podejmuje najbardziej odpowiednią artroskopową technikę jej naprawy poprzez zszycie wchłanialnymi szwami (techniki outside-in, inside-out lub all-inside) lub z zastosowaniem automatycznych zszywek. Ponadto wykonywany jest tutaj także artroskopowy przeszczep łąkotki kolagenowej stawu kolanowego w przypadku masynych uszkodzeń łąkotek lub jej wcześniejszym usunięciu. Specjalistą wykonującym takie i szereg innych zabiegów jest dr Filip Adamcewicz, specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu (od 2011 roku), który doświadczenie z ortopedii zdobywał na stażach w zagranicznych ośrodkach we Francji, Belgii, Niemczech a także w Anglii i USA oraz w Polsce.
W Klinice Chirurgii Endoskopowej Sport-Klinika mieszczącej się w Żorach w przypadku różnorodnych uszkodzeń łąkotki lekarze podejmują leczenie operacyjne polegające na artroskopowym szyciu łąkotki techniką inside-outside lub outside-inside. Wykonują także zabiegi przeszczepu łąkotki oraz operacje naprawcze. Jednym z ortopedów jest tutaj dr n. med. Juliusz Dec, specjalista ortopedii i traumatologii I i II stopnia, który doświadczenie zdobywał w Katedrze i Oddziale Klinicznym Ortopedii Śląskiej Akademii Medycznej (lata 1994-2006) oraz na Oddziale Urazowo-Ortopedycznym Szpitala Miejskiego nr 8 w Katowicach (lata 1990-1994).
W warszawskiej AGKlinik z zakresu zabiegów ortopedycznych można poddać się artroskopowemu zszyciu łąkotki w przypadku jej uszkodzenia. Ponadto artroskopia stawu kolanowego jest tutaj także wykonywana w przypadku innych urazów kolana. Zabiegi takie wykonuje dr Adam Gumkowski, specjalista chirurgii ogólnej II stopnia oraz chirurgii estetycznej, który był kierownikiem Poradni Chirurgii Ręki i Mikrochirurgii dla byłego województwa siedleckiego.