Co na zatoki?
Leki na zatoki dobiera się w zależności od przyczyny, dla której doszło do rozwoju infekcji. Jeśli przyczyną jest alergia bądź alergiczny nieżyt nosa, stosuje się tabletki antyhistaminowe oraz krople do nosa ze sterydami. W przypadku zakażenia wirusowego dobrze sprawdzają się popularne preparaty na przeziębienie oraz specjalne tabletki na zatoki, dostępne w aptekach bez recepty. Niezależnie od tego, z jakiego powodu doszło do rozwoju stanu zapalnego, zasadnicze leczenie można wspomóc domowymi sposobami, np. inhalacją na zatoki.
Inhalacje na zatoki
Aby przygotować inhalację na zatoki, należy rozpuścić kilka kropel wybranego olejku eterycznego (dobry będzie np. eukaliptusowy lub lawendowy) lub dodać ziołowy wywar (np. z szałwii) do miski z gorącą, parującą wodą. Miskę należy ustawić na stabilnym podłożu, a następnie pochylić się nad nią i głowę przykryć ręcznikiem. Wdychane przez 10 minut opary pomogą oczyścić nos z zalegającej wydzieliny i ułatwią oddychanie. Inhalacje należy wykonywać dwa razy dziennie przez 5 do 7 dni albo do ustąpienia objawów. Jeśli robimy je często albo stosujemy je także profilaktycznie, można zaopatrzyć się w specjalny inhalator.
Przeciwwskazania do stosowania inhalacji to:
- częste krwotoki z nosa
- niewydolność oddechowa
- ciężka niewydolność serca
Nagrzewanie zatok
Innym domowym sposobem, który przyniesie ulgę w zapaleniu zatok jest ich nagrzewanie. Możemy użyć do tego np. żelowego kompresu z apteki, ale równie dobrze sprawdzi się gruboziarnista sól podgrzana na patelni i przesypana do woreczka lub bawełnianej skarpety. Na tej samej zasadzie zadziała także groch czy fasola. Nim przyłożymy kompres do obolałych miejsc, upewnijmy się czy nie jest on zbyt gorący. Jeśli temperatura nie będzie zbyt wysoka, spędzamy z takim okładem minimum 10 minut, a najlepiej czekamy do jego wystygnięcia. Zarówno inhalacja, jak i gorące kompresy wspomagają naturalne czyszczenie zatok.
Odpowiednie nawodnienie
Przy leczeniu zatok nie można zapomnieć także o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Pić warto jednak nie tylko wodę, ale też np. rozgrzewający napar z imbiru, z dodatkiem cytryny i miodu. Dzięki uzupełnianiu płynów nawilżymy śluzówkę nosa od środka, umożliwiając jej tym samym prawidłowe funkcjonowanie. Śluzówkę nawilżajmy również od zewnątrz, wietrząc pomieszczenia, a w sezonie zimowym stosując np. nawilżacze powietrza. Uwaga, jeśli mieszkasz w centrum miasta, lepiej zainwestuj w oczyszczacz powietrza, który usunie pył i środki chemiczne, mogące działać drażniąco na chore zatoki.
Płukanie zatok w domu
Sposobem, który z powodzeniem można zastosować w domowym zaciszu jest także płukanie zatok. W tym celu warto zakupić w aptece specjalny zestaw z butelką i saszetkami, których zawartość należy rozpuścić w przegotowanej wodzie o temperaturze ciała. Płukanie świetnie oczyszcza i nawilża zatoki, jednak należy przeprowadzać je umiejętnie. Sposobu nie wolno stosować przy całkowitej blokadzie nosa, ponieważ woda może przedostać się wówczas do ucha. Co więcej, godzinę po wypłukaniu zatok nie należy wychodzić z domu oraz kłaść się spać.
Jak wyleczyć zatoki?
Jeśli domowe sposoby na zatkany nos po kilku dniach stosowania nie przyniosą poprawy, wówczas należy udać się do lekarza. Nieleczony stan zapalny może przerodzić się bowiem w trudne do wyleczenia przewlekłe zapalenie zatok. Internista po zgromadzeniu wywiadu przepisze pacjentowi odpowiednie leki (np. krople do nosa na zatoki), a w razie potrzeby także antybiotyk. Konieczna może okazać się także wizyta u laryngologa oraz pogłębiona diagnostyka, składająca się m.in. z tomografii komputerowej. W przypadku przewlekłego nieżytu nosa ulgę przyniesie płukanie zatok w gabinecie specjalistycznym.
Źródła:
- Ewa Zwolak, "Tradycyjne i skuteczne sposoby na leczenie kataru" (www.rckik.wroclaw.pl), strona ZDROWIA, 2019