Badanie za pomocą endoskopii kapsułkowej należy do nowoczesnych form badania jelita cienkiego i grubego. W 1996 roku badanie prototypem takiej kapsułki przeprowadził w Wielkiej Brytanii lek. med. Paul Swain (badanie na zwierzętach). Obecnie wykorzystywana w diagnostyce przewodu pokarmowego kapsułka endoskopowa została zatwierdzona i dopuszczona do użytku w 2001 roku przez amerykańska Agencję ds. Żywności i Leków - FDA. Badanie takie może być przeprowadzone u dorosłych pacjentów i dzieci (powyżej 10 roku życia). Pacjent połyka kapsułkę, następnie po lewej stronie brzucha lekarz przypina pas z jednorazowymi elektrodami. W taki sposób dane przekazywane są z odbiornika do programu MiroView, w którym lekarz analizuje wynik.
Na badanie kapsułkami endoskopowymi do polskich centrów medycznych
Badanie endoskopowe jelita cienkiego, grubego i przełyku przy pomocy kapsułek endoskopowych oferowane jest przez mieszczące się w Białymstoku Specjalistyczne Centrum Gastrologii - Gastromed. Ponadto w Pracowni Endoskopowej tej placówki można poddać się badaniom przewodu pokarmowego za pomocą nowoczesnego endoskopu z torem wizyjnym i xenonowym źródłem światła (urządzenie japońskiej firmy OLYMPUS). Przeprowadzana jest tutaj także gastroskopia przeznosowa za pomocą aparatu wideoskopowego Olympus GIF-XP180N, a także kolonoskopia, rektoskopia oraz sigmoidoskopia.
Lekarzem, do którego pacjent może udać się na kapsułkową diagnostykę układu pokarmowego jest, przyjmująca w Nowym Sączu, lek. med. Katarzyna Łosak, specjalista chorób wewnętrznych (I stopnia od 1982 i II stopnia od 1996 roku) oraz gastroenterolog (specjalizacja II stopnia w 2001 roku), która doświadczenie w tych dziedzinach medycyny zdobywała m.in. w III Klinice Chorób Wewnętrznych Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Bytomiu. Ponadto z zakresu badań endoskopowych brała udział w szkoleniach i konferencjach naukowych - posiada m.in. certyfikat uczestnictwa w kursie "Nowoczesne techniki endoskopowe w diagnostyce i terapii wybranych chorób przewodu pokarmowego - warsztaty praktyczne" w Bochni w 2010 roku. Lekarz ten w badaniu kapsułkowym przewodu pokarmowego posługuje się kapsułką MiroCam firmy IntroMedic.
Badania kapsułkami endoskopowymi znajdują się również w ofercie medycznej Zespołu Przychodni Specjalistycznych Prima, mieszczących się na terenie Warszawy. Z innych badań endoskopowych można poddać się tutaj także gastroskopii diagnostycznej, kolonoskopii diagnostycznej i łączonemu badaniu gastroskopii z kolonoskopią, a także sigmoidoskopii diagnostycznej.