Rezonans magnetyczny (MRI) należy do najnowocześniejszych i najdokładniejszych metod diagnostyki obrazowej ludzkiego ciała. Opiera się na wykorzystaniu właściwości magnetycznych atomów, z jakich składa się organizm człowieka, a także silnego pola magnetycznego. Przy jego pomocy uzyskuje się zdjęcia umożliwiające zaawansowaną diagnostykę zmian chorobowych takich jak uszkodzenie kręgosłupa, udary mózgu, guzy, schorzenia stawów czy patologie rozwojowe. Pozwala na zobrazowanie przekrojów wszystkich narządów wewnętrznych w każdej płaszczyźnie.
Badanie metodą rezonansu magnetycznego
Osoby zamierzające poddać się badaniu metodą MRI nie muszą się specjalnie do niego przygotowywać. Jeżeli diagnostyka ma być przeprowadzona w sedacji, pacjent powinien pozostać na czczo (dotyczy to również przyjmowania płynów) przez co najmniej 6 godzin przed badaniem, jeśli zaś nie ma wskazań do dożylnego podania środka kontrastowego, nie jest wymagane bycie na czczo.
Po przybyciu do kliniki pacjent wypełnia specjalny formularz (opis dolegliwości, podanie ewentualnych przeciwwskazań), następnie udaje się do przebieralni, żeby pozostawić w niej wszystkie przedmioty, które mogą wchodzić w interakcję z aparatem. Do tej grupy należy m.in. biżuteria, zegarki, telefony elektroniczne, paski od spodni etc. Kolejnym krokiem jest ułożenie się na ruchomym stole i przybranie wygodnej pozycji – jest to istotne, ponieważ w czasie badania pacjent nie powinien się ruszać. W zależności od obszaru poddawanego MRI diagnostyka trwa od dziesięciu minut do godziny.
Rezonans magnetyczny – gdzie można go wykonać?
W odległości ok. 20 km od Gdańska, przy ul. Wójta Radtkego 1PA, mieści się Radiologica Pomorze Gdynia. Z jej usług korzystają zarówno gdynianie, jak i mieszkańcy sąsiednich ośrodków. Placówka posiada zaawansowany technologicznie sprzęt diagnostyczny, w tym rezonans typu zamkniętego Siemens Magnetom Avanto o sile 1,5T. Badanie przy jego użyciu polega na ułożeniu pacjenta na ruchomym stole, który zostaje następnie wsunięty do tunelu maszyny.
Nowoczesność urządzenia zapewnia o wiele wyższy komfort badanych w porównaniu z konkurencyjnymi aparatami. Pacjenci otrzymują specjalne wygłuszające słuchawki, dzięki którym przez cały czas pozostają w kontakcie z wykonującym badanie technikiem radiologii, mają także „gruszkę alarmową”, której ściśnięcie natychmiast zatrzymuje pracę rezonansu. To rozwiązanie skierowane do osób obawiających się przebywania w zamkniętym pomieszczeniu (cierpiących na klaustrofobię). MRI jest przyjazne dla słuchu – 97% hałasów ulega redukcji, prócz tego badanie obejmuje całe ciało, dzięki czemu w jego trakcie nie jest wymagana zmiana pozycji.
Badanie rezonansem magnetycznym w Gdańsku i okolicach
MRI umożliwia przeprowadzanie badań mózgu i kręgosłupa (ośrodkowego układu nerwowego), pełen zakres badań naczyniowych, wliczając angiografię kontrastową. Dzięki rezonansowi magnetycznemu można wykonywać badania naczyń obwodowych kończyn dolnych, narządów jamy brzusznej oraz miednicy małej. Ponadto można dokonywać kompleksowej oceny układu kostno-stawowego.
Koszt diagnostyki MRI jest uzależniony od okolic anatomicznych. Przykładowo, w Radiologica Pomorze Gdynia cena wykonania rezonansu magnetycznego stawów biodrowo-krzyżowych wynosi 350 złotych.