Tomografia komputerowa (nazywana często badaniem TK) to specjalistyczne badanie radiologiczne, w którym wykorzystywane jest promieniowanie jonizujące. Badania metodą tomografii komputerowej mają bardzo szeroki zakres zastosowań (m.in. do diagnozowania schorzeń jamy brzusznej, oczodołów i trzewioczaszki, a także kręgosłupa i miednicy małej) i umożliwiają ocenę struktur anatomicznych w ciele pacjenta. Tomografia komputerowa pozwala także na odróżnienie od siebie poszczególnych frakcji tkanek miękkich w organizmie. W zależności od badanego obszaru, badanie metodą tomografii komputerowej trwa najczęściej od 5 do 20 minut i jest wykonywane w pozycji leżącej, w aparacie o szerokim otworze (w tzw. gantrze). W większości przypadków w czasie badania TK podawany jest dożylnie jodowy środek kontrastowy. Badania TK wykonuje lekarz specjalista radiolog.
Placówki, oferujące badania metodą tomografii komputerowej w Radomiu
Radomskie Centrum Onkologii to ośrodek medyczny, w którym świadczone są usługi z zakresu badań diagnostyki obrazowej, w tym badan TK, wykonywane za pomocą 16-sto rzędowego tomografu komputerowego. Wykonać tu można także rezonans magnetyczny, mammografię, PET/CT oraz badanie endoskopowe przewodu pokarmowego, w ofercie placówki znajduje się też brachyterapia, czyli odmiana radioterapii, polegająca na umieszczeniu źródła promieniowania w okolicy guza lub w jego centrum, co zmniejsza napromieniowanie sąsiadujących narządów.
Badania metodą tomografii komputerowej w Radomiu oferuje także dr n. med. Robert Wiraszka, specjalista radiolog oraz onkolog. W ramach swojej praktyki zawodowej zajmuje się przede wszystkim badaniami, polegającymi na obrazowaniu ciała pacjenta z zastosowaniem promieniowania rentgenowskiego (rentgenografia, tomografia komputerowa, angiografia), pola magnetycznego (tomografia magnetycznego rezonansu jądrowego), a także ultradźwięków.
W ramach Przychodni Endomed działa Pracownia Diagnostyki Obrazowej, gdzie również wykonać można badania metodą tomografii komputerowej. Tomografia komputerowa w ośrodku przeprowadzana jest za pomocą systemu firmy GE 660 Optima, w skład którego wchodzi m.in. 64-rzędowy skaner (wyposażony w innowacje Discovery oraz LightSpeed). Urządzenie, stosowane w placówce m.in. do diagnostyki schorzeń kardiologicznych, gastrologicznych i onkologicznych, zapewnia obraz wysokiej jakości przy zachowaniu optymalnej dawki promieniowania.