Badanie USG Doppler jest podstawą diagnostyki z zakresu chorób układu krążenia. Wykonuje się je aparatem ultrasonograficznym ze specjalną funkcją dopplerowską, dzięki której lekarz może ocenić przepływ krwi w naczyniach krwionośnych i wykryć występujące w nich patologie. Badaniu ultrasonograficznemu dopplerowskiemu poddawane są takie struktury jak tętnice szyjne, tętnice nerkowe, tętnice podobojczykowe a także tętnice i żyły kończyn dolnych i górnych czy aorta brzuszna. Badania takie wskazane są w przypadku bóli głowy i omdleń, problemów z żylakami i obrzękami nóg, pajączkami, nocnymi skurczami łydek oraz w przypadku kłopotów z sercem.
Dopplerowska diagnostyka ultrasonograficzna w Lublinie
Lekarzem, wykonującym na terenie Lublina badania diagnostyczne dopplerowskie USG struktur naczyniowych jest dr n. med. Jan Jakub Kęsik, chirurg ogólny (specjalizacja od 2012 roku), który doświadczenie z przeprowadzania takich zabiegów zdobywał podczas pracy w Klinice Chirurgii Naczyń i Angiologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 UM w Lublinie. Lekarz jest członkiem Europejskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej (ESVS) oraz Polsko-Niemieckiego Towarzystwa Chirurgów Naczyniowych. Z badań USG Doppler można się u niego poddać USG tętnic szyjnych, USG tętnic kończyn, USG tętnic nerkowych oraz USG żył i aorty.
Badania USG Doppler oferowane są także przez Gabinet USG mieszczący, się w Lublinie przy ul. Chmielnej. Placówka ta wyposażona jest w aparat USG najnowszej generacji Hitachi Aloka ARIETTA V70, posiadający m.in. funkcję kolorowego Dopplera. Gabinet posiada certyfikaty Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego, uprawniające pracujących tu lekarzy do przeprowadzania diagnostyki ultrasonograficznej zgodnie z obowiązującymi normami. Oprócz badania USG Doppler tętnic szyjnych, nerkowych i naczyń wątrobowych można poddać się także badaniu USG ślinianek, węzłów chłonnych oraz tarczycy i piersi.
Kolejnym lubelskim lekarzem, zajmującym się badaniami ultrasonograficznymi naczyń krwionośnych jest dr n. med. Andrzej Wojtak, specjalista chirurgii ogólnej (od 2012 roku) oraz chirurg naczyniowy (specjalizacja w 2013 roku), posiadający w swoim dorobku zawodowym wiele certyfikatów z odbytych szkoleń medycznych, np. certyfikat uczestnictwa w kursie "Doppler podstawowy" (Kielce, 2011 rok) a także certyfikat z kursu "Diagnostyka dopplerowska naczyń krwionośnych kończyn dolnych" (2007 rok).