Badania zaburzeń oddychania w czasie snu z reguły wymagają od pacjenta spędzenia nocy w szpitalu. Apnograf pozwala na diagnozowanie pacjenta w domu, gdzie dwumilimetrowa cienka, elastyczna sonda zakładana przed snem, monitoruje jego stan przez całą noc, rejestrując skalę zaburzeń oddechowych oraz miejsca zwężeń dróg oddechowych w trakcie spania. Urządzenie jest bardzo przydatne w kwalifikacji do dalszego leczenia – zabiegowego lub zachowawczego.
Nowoczesna diagnostyka chrapania
Jedynym ośrodkiem na Górnym Śląsku, jaki oferuje diagnostykę chrapania za pomocą badania Apnografem jest Szpital Specjalistyczny Centrum Medycznego Mavit. Zgodnie z zaleceniami lekarzy placówki, pierwszym etapem leczenia problemów z bezdechem sennym powinna być wizyta u laryngologa, który po przeprowadzeniu wywiadu oraz podstawowych badań, może zlecić szczegółową diagnostykę Apnografem. Dzięki urządzeniu, wykryte zostają i zlokalizowane zaburzenia oddechu podczas snu, a także zanalizowane parametry krążeniowo-oddechowe pacjenta, co pomaga osiągnąć lepsze wyniki chirurgicznych interwencji w przebiegu obturacyjnego bezdechu sennego.
Badanie Apnografem wykonamy także we Wrocławiu, gdzie drugą w Polsce kliniką, w której przeprowadza się zabieg eliminujący problem chrapania przy użyciu nowoczesnej metody jest Dolnośląskie Centrum Laryngologii Medicus. Badanie wykonywane jest po konsultacji laryngologicznej, która kwalifikuje pacjenta do tego rodzaju diagnostyki. Wykonywana w domu, rejestruje ilość bezdechów oraz spłyconych oddechów na godzinę, poziom wysycenia tlenem krwi obwodowej, pracę serca oraz głośność chrapania. Jak tłumaczą lekarze placówki, ułatwia to ustalenie czy przyczyna bezdechów jest laryngologiczna, czy ma inne pochodzenie oraz gdzie leży przyczyna bezdechów obturacyjnych.
Z Apnografu korzystają również specjaliści Mille Medica. Warszawska placówka medyczna wyspecjalizowała się w diagnostyce i leczeniu dolegliwości laryngologicznych, a w ramach Instytutu Medycyny Snu, zaburzeniami oddychania podczas snu, chrapaniem i bezdechami zarówno pod kątem diagnostyki, jak i leczenia zajmuje się dr n. med. Wojciech Kukwa, laryngolog. Oferta obejmuje m. in. nieinwazyjne badania nocne, podczas których monitorowane są wszystkie parametry niezbędne do oceny przebiegu snu i ewentualne występowanie bezdechów. W ramach procedury konieczna może okazać się także konsultacja pulmonologa, chirurga szczękowo-twarzowego, stomatologa bądź dietetyka.