Celem badania kwalifikacyjnego do operacji jaskry jest określenie rodzaju i wielkości wady, a także wybranie odpowiedniego sposobu jej leczenia i metody przeprowadzenia operacji. W czasie badania lekarz przeprowadza badanie ostrości wzroku, pomiar ciśnienia śródgałkowego, biometrię, czyli długość gałki ocznej, ocenę tarczy nerwu wzrokowego, barwną topografię rogówki, gonioskopię, badanie przedniego odcinka i dna oka w lampie szczelinowej.
Podczas badań lekarz zakropi oczy pacjentowi, co rozszerzy jego źrenice, dlatego należy pamiętać, że po badaniu nie należy prowadzić pojazdów.
Gdzie w Polsce wykonamy badanie kwalifikacyjne do operacji jaskry
Badanie kwalifikacyjne do operacji jaskry może być wykonane we Wrocławskim Centrum Okulistycznym (WCO), które wdrożyło międzynarodowy system jakości ISO 9001:2008. To tu powstał pierwszy we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku Ośrodek Chirurgii Laserowej. WCO jest uczestnikiem programu „Przyjazna Przychodnia”, mającym na celu wyłonienie placówek medycznych świadczących usługi na najwyższym poziomie.
Klinika Okulistyczna Optegra z siedzibą w Poznaniu również oferuje wykonanie operacji zaćmy, a przed jej wykonaniem badanie kwalifikacyjne. Klinika wyposażona jest w nowoczesny sprzęt taki jak Laser Visulas YAG III firmy Zeiss, który obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe w jaskrze zamkniętego oka. Badanie może zostać wykonane innowacyjnymi metodami jak angiografia fluoresceinowa, która za pomocą kontrastu umożliwia lekarzowi dokonanie dokładnej oceny naczyniówki, tęczówki oka i stanu naczyń krwionośnych siatkówki, a także przy użyciu nieinwazyjnej techniki obrazowania -Optycznej Tomografii Koherenta.
Będąc w Białymstoku badanie kwalifikacyjne do operacji jaskry można wykonać w Prywatnym Centrum Okulistyczno-Laserowym, którego właścicielem jest dr n.med. Piotr Sobolewski. Gabinet specjalizuje się w leczeniu jaskry za pomocą metody selektywnej trabekuloplastyki (SLT) oraz zabiegów micropulsowych (MPDL). Dr Sobolewski posiada Certyfikat współpracy z Instytutem Jaskry i Chorób Oka. Uczestniczył w Konferencjach naukowo-szkoleniowych pt.: "Jaskra zaawansowana. Jaką metodę leczenia preferować?", "Krótkowzroczność. Jaskra" oraz konferencji: "Więcej liter, więcej linii, więcej nadziei".
Badania kwalifikacyjne w Lubinie przeprowadza dr Romuald Jankowski, specjalista drugiego stopnia okulistyki. Wykonuje on operacje wszczepiania zastawek profesora Ahmeda i Ex-presshunt u osób chorych na jaskrę, a przy użyciu lasera YAG przeprowadza zabiegi w jaskrze zamykającego się kąta. W przypadku jaskry prostej stosuje trabekulopastykę laserową – SLT. Lekarz uczestniczył w Kongresach Europejskiego Towarzystwa Chirurgów Zaćmy i Chirurgów Refrakcyjnych m.in. w Londynie, Sztokholmie, czy w Lizbonie.
W Krakowie badania kwalifikacyjne do operacji jaskry przeprowadza dr n. med. Krzysztof Ochalik, specjalista chirurgii oka. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywał w I Klinice Okulistyki w Katowicach. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Okulistycznego i Europejskiego Towarzystwa Chirurgii Zaćmy i Chirurgii Refrakcyjnej. Specjalizuje się w chirurgii refrakcyjnej laserowej, chirurgii siatkówki i ciała szklistego, iniekcjami doszklistkowymi, wykonywaniu operacji leczenia zaćmy i jaskry.
W Warszawie badanie przed operacją jaskry przeprowadza prof. dr hab. n. med. Jerzy Szaflik, specjalista okulistyki, który swoje doświadczenie zawodowe zdobywał na stanowisku Asystenta i Starszego Asystenta Katedry i Kliniki Okulistyki Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. To także laureat konkursu na Kierownika Kliniki Okulistyki II Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Warszawie, inicjator budowy Samodzielnego Publicznego Klinicznego Szpitala Okulistycznego w Warszawie, którego jest dyrektorem, oraz organizator Banku Tkanek Oka.