Biopsja tarczycy aspiracyjna cienkoigłowa celowana (BACC) jest wykonywana w celu oceny cytologicznej zmian ogniskowych w tarczycy, a także w ramach diagnostyki podostrych i ropnych zapaleń tarczycy i zgodnie z obecnymi standardami można ją wykonywać jedynie pod kontrolą USG z użyciem igieł o średnicy 0,4-0,6 mm. Bezbolesne i małoinwazyjne badanie polega na pobraniu niewielkiej ilości materiału zawierającego komórki tarczycy do badań mikroskopowych i powinno być wykonywane przez doświadczoną osobę pod kierunkiem endokrynologa.
Diagnostyka procesu zmian ogniskowych guzków tarczycy
W diagnostyce obrazowej z zakresu rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej, USG oraz terapii ozonowej specjalizuje się warszawska Radiologica. Panel oferty stanowi również biopsja cienkoigłowa – BAC, na jaką kierowani są pacjenci w celu oceny zmiany guzowatej, w podejrzeniu nowotworu m. in. tarczycy, piersi czy guzków tkanek miękkich. Badanie dotyczy najczęściej zmian małych i polega na nakłuciu i aspiracji do igły materiału ze zmiany, a po wykonaniu preparatu na szkiełku, utrwala się go i po odpowiednim wybarwieniu poddaje ocenie mikroskopowej.
Biopsja cienkoigłowa tarczycy jest badaniem bezpiecznym, a wykonywanie jej pod kontrolą USG zapewnia precyzję i umożliwia pobranie materiału z najbardziej nieprawidłowej zmiany, wyjaśnia dr n. med. Joanna Jędrys, specjalista chirurgii ogólnej, chirurg plastyczny, która takie badanie wykonuje przy okazji badania piersi w ramach Centrum Medycznego Dbaj o Piersi w Krakowie. Jej zdaniem, patologie gruczołu tarczowego np. torbiele czy guzki łagodne występują u co najmniej 20% kobiet zgłaszających się na profilaktyczne badania.
Po palpacyjnym wykryciu lub uwidocznieniu w USG guzka tarczycy, w celu ustalenia dalszego postępowania terapeutycznego, biopsję cienkoigłową wykonują również specjaliści NZOZ Kopexmed we Wrocławiu. Można ją wykonać m. in. w przypadku zapalenia tarczycy czy wola wieloguzkowego, a ocena komórek i zgodność wyników biopsji z rozpoznaniem histologicznym w przypadku raków anaplastycznych, brodawkowatych czy rdzeniastych przekracza 90%, wyjaśniają lekarze. Biopsje cienkoigłowe tarczycy pod kontrolą USG wykonuje dr n. med. Adam Kuźmiński, chirurg ogólny, który specjalizuje się w chirurgii endokrynologicznej.