Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa celowana (BACC) pod kontrolą USG stanowi podstawę specjalistycznej diagnostyki tarczycy. Pozwala ona na rozpoznanie chorób zarówno o przebiegu łagodnym, jak i złośliwym. Przeprowadzana jest w celu oceny cytologicznej zmian ogniskowych oraz opróżnienia przestrzeni płynowych w tarczycy. Badanie polega na nakłuciu i pobraniu materiału komórkowego wykrytej zmiany w tarczycy (długą igłą punkcyjną o zewnętrznej średnicy 0,4-0,6 mm) pod kontrolą USG. Procedura, w przeciwieństwie do biopsji gruboigłowej, jest praktycznie bezbolesna i nie wymaga znieczulenia. Całe badanie trwa kilka minut.
Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa celowana (BACC) tarczycy w Polsce
W Płocku biopsję cienkoigłową tarczycy pod kontrolą USG wykonać może lek. med. Andrzej Siemaszko, specjalista chirurg ogólny. Jest absolwentem Akademii Medycznej w Poznaniu. Doświadczenie zdobywał na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku. Szukać można u niego pomocy w przypadku chorób narządów wewnętrznych, tarczycy i chorób piersi. Biopsję cienkoigłową wykonuje również w podejrzeniu raka piersi oraz raka sutka. Specjalizuje się również w diagnostyce ultrasonograficznej tarczycy, piersi, jamy brzusznej oraz diagnostyce dopplerowskiej.
W Siedlcach biopsja cienkoigłowa tarczycy pod kontrolą USG jest możliwa do przeprowadzenia u dr n. med. Łukasza Koperskiego, specjalisty w zakresie patomorfologii. Jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Warszawie. Specjalizuje się w biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej: zajmuje się pełną procedurą BACC obejmującą ocenę kliniczną, pobranie pod kontrolą USG materiału cytologicznego, wykonanie rozmazów, ocenę mikroskopową oraz sformułowanie wniosku diagnostycznego i raportu z badania. Samodzielnie wykonuje i ocenia ponad 1 000 biopsji rocznie. Jego oferta obejmuje również biopsję aspiracyjną cienkoigłową piersi, ślinianek, węzłów chłonnych oraz guzków w tkance podskórnej.
Na biopsję cienkoigłową tarczycy pod kontrolą USG we Wrocławiu udać się można do dr n. med. Tomasza Tomkalskiego, specjalisty endokrynologii i chorób wewnętrznych. Doświadczenie zdobywał jako zastępca Ordynatora Oddziału Endokrynologicznego Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka we Wrocławiu. Jego praca doktorska dotyczyła oceny równowagi autonomicznego układu nerwowego u pacjentów z chorobami tarczycy na podstawie analizy zmienności rytmu zatokowego. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego. Specjalizuje się także w badaniu USG tarczycy (badanie przeprowadza za pomocą aparatu GE LOGIQ 3 PRO).