Biopsja to zabieg, podczas którego wykonuje się pobranie próbki żywej tkanki w celu zbadania jej pod mikroskopem. Badanie jest inwazyjne i zazwyczaj lekarz przeprowadza je w przypadku zmienionych chorobowo tkanek, np. w biopsje w celu diagnostyki raka. Niektóre badania biopsyjne wykonuje się pod kontrolą aparatu ultrasonograficznego. Rozróżniamy biopsje aspiracyjne cienkoigłowe, biopsje gruboigłowe i wycinkowe. Po zabiegu należy przestrzegać zaleceń lekarza.
Biopsje w warszawskich klinikach
Pobranie próbki żywej tkanki w celu zbadania jej pod mikroskopem jest możliwe w Lecznicy Profesorsko-Ordynatorskiej Alfa-Lek. Pracuje tu lekarz patomorfolog dr n. med. Magdalena Bogdańska, która specjalizuje się w biopsjach aspiracyjnych cienkoigłowych celowanych BACC. Lekarz jest członkiem Komitetu Referencyjnego ds. Epidemiologii, Diagnostyki i Leczenia Raka Tarczycy. Zajmuje się głównie takimi badaniami jak biopsja ślinianek i biopsja węzłów chłonnych. Jej współpracownikiem jest internista i pulmonolog dr Adam Fangrat, który oprócz badań biopsyjnych, wykonuje badania ultrasonograficzne.
Centrum Medyczne Damiana, które posiada certyfikat Polskiego Towarzystwa Badania Bólu "Szpital bez bólu", oferuje biopsje w celu diagnostyki raka piersi na oddziale diagnostyczno-zabiegowym. Wykonanie biopsji należy do lekarza patomorfologa dr Małgorzaty Lenarcik. W Centrum Damiana pracuje też dr n. med. Artur Wojciechowski, posiadający specjalizację z radiodiagnostyki. Lekarz wykonuje takie badania jak biopsja gruczołu krokowego u mężczyzn w celu diagnostyki raka prostaty oraz transrektalne USG prostaty.
W Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Radiologica inwazyjna metoda pobrania materiału biologicznego z przypuszczalnie zmienionych chorobowo tkanek (biopsja) stosowana jest w kilku placówkach zlokalizowanych w różnych dzielnicach stolicy. Patomorfolog prof. Joanna Domagała-Kulawik proponuje pacjentom biopsje guzków tkanek miękkich, aby określić charakter patologicznych zmian. NZOZ Radiologica dysponuje pracowniami rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej.
Na pobieranie materiału do badania można umówić się do patomorfologa dr Macieja Wysockiego, który wspólnie ze specjalistą medycyny nuklearnej dr Beatą Szerstobitow wykonuje biopsje tarczycy pod kontrolą USG. Lekarze przyjmują pacjentów w warszawskiej Klinice Renesansowej, dysponującej cyfrowym aparatem USG Xario, wyprodukowanym przez firmę Toshiba.
Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Dr Brankowska posiada w ofercie konsultacje z patomorfologiem dr n. med. Tadeuszem Kubickim, który specjalizuje się głównie w patologii onkologicznej. Lekarz jest konsultantem do spraw cytodiagnostyki jeszcze w kilku innych warszawskich placówkach. Dr Kubicki między innymi wykonuje biopsje aspiracyjne cienkoigłowe celowane wszystkich narządów. W NZOZ Dr Brankowska pacjenci mogą poddać się również badaniom laboratoryjnym krwi.
Pacjenci z podejrzanymi zmianami tkanki skórnej mogą zgłosić się do przychodni prywatnej Specjaliści Dermatolodzy. Pracuje tu dermatolog dr n. med. Adriana Rakowska, która wykonuje biopsje zmian skórnych. Materiał jest później oceniany pod kątem histopatologicznym i immunopatologicznym. Lekarze przeprowadzają tu badania takie jak wideodermoskopia zmiany skórnej i badanie w kierunku czerniaka dermoskopem ręcznym. Dermatolodzy przyjmują również małoletnich pacjentów ze znamionami barwnikowymi sugerującymi czerniaka.