Niepokojące zmiany widoczne gołym okiem, o niejasnym charakterze na skórze, w obrębie błony śluzowej, bądź guzki zewnętrzne i wewnętrzne, są podstawą do wykonania biopsji. Spośród wielu jej typów, każda różni się techniką pobierania materiału, prze co są mało lub średnioinwazyjne i od tego zleży także rodzaj znieczulenia. Niektóre biopsje wykonuje się pod kontrolą USG, a pobrany materiał jest poddany ocenie lekarza patomorfologa pod mikroskopem.
Badanie patologicznych tkanek
Pracownia diagnostyki biopsyjnej i histopatologicznej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej Polimed, oferuje biopsje cienkoigłowe (BCI) pod kontrolą USG we współpracy z radiologiem oraz konsultacje patomorfologiczne po badaniu histopatologicznym, jakie świadczy specjalista patomorfolog, prof. nadzw. hab. n. med. Agnieszka Hałoń. Biopsje cienkoigłowe wykonuje również specjalista patomorfolog, dr n. med. Wojciech Rzeszutko. Pracownia mieści się w nowopowstałym budynku Thespian.
Z Przychodnią Lekarską Polimed oraz z Instytutem Medycznym Dermamed, współpracuje specjalista chirurgii ogólnej oraz chirurgii onkologicznej, lek. med. Rafał Szulc, który w zakresie praktyki wykonuje biopsję cienkoigłową, gruboigłową oraz chirurgiczną wraz z zabiegami. Z chirurgią onkologiczną zawodowo związany jest od 2000 r., specjalizując się w leczeniu chorób nowotworowych przewodu pokarmowego, skóry oraz tkanek miękkich, w szczególności chorób gruczołu piersiowego. Oprócz diagnostyki, usuwa łagodne zmiany piersi, wykonuje resekcje piersi oraz ich rekonstrukcje.
Biopsję cienkoigłową tarczycy pod kontrolą USG wykonamy w Gabinecie Endokrynologicznym dr n. med. Tomasza Tomkalskiego – specjalisty endokrynologa. Po nakłuciu zmiany w tarczycy igłą o średnicy 0,5 mm i pobraniu komórek, oddaje się je do badania cytologicznego. Procedura jest dokumentowana (m.in. printy z igłą w zmianie), a wynik badania wraz z komentarzem pacjent otrzymuje zwykle do 14 dni. Członek Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, dr Tomkalski jest Zastępcą Ordynatora Oddziału Endokrynologicznego Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu.
Oceną komórek tarczycy zajmują się także specjaliści Centrum Medycznego Kopexmed, wykonując biopsję aspiracyjną cienkoigłową (BAC), głównie ze wskazań palpacyjnych lub po wykryciu w USG guzka tarczycy. Wprowadzenie biopsji cienkoigłowej, ich zdaniem, znacznie zmniejszyło ilość niepotrzebnie wykonywanych operacji tarczycy, a zgodność wyników biopsji z rozpoznaniem histologicznym przekracza 90% w przypadku raków anaplastycznych, brodawkowatych i rdzeniastych. Wysokospecjalistyczna placówka działa od 2011 r.
Centrum Medyczne Mediconcept, jakie swoją działalność rozpoczęło w 2002 r., oprócz specjalistycznej opieki medycznej, świadczy usługi w zakresie nowoczesnej diagnostyki. W ramach Urologii, jednym z zabiegów wykorzystywanych w diagnostyce i leczeniu niepłodności męskiej jest biopsja jąder wykonywana w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. W Klinice, w ramach diagnostyki i leczenie chorób piersi, wykonywana jest również biopsja piersi, cienkoigłowa i gruboigłowa oraz celowana pod kontrolą USG. Zabiegi wykonują radiolodzy, lek. med. Anna i Zbigniew Pussak oraz chirurg onkolog, dr n.med. Zbigniew Obuszko.
Cienkoigłową biopsję aspiracyjną tarczycy we Wrocławiu wykonamy również w Centrum Medycznym Golden Care przy ul. Kukuczki 5. Zabieg zwykle dotyczy guzka, który endokrynolog kwalifikuje do biopsji, a uzyskane próbki komórek tarczycy po utrwaleniu specjalnym preparatem są przekazywane do laboratorium. Placówka jest prywatnym ośrodkiem, który realizuje usługi z zakresu diagnostyki, medycyny klinicznej i endoskopii. Świadczy opiekę abonamentową oraz refundację zabiegów w ramach umowy z PZU, Allianz, Generali, Medica oraz SKOK.