Przerostowe blizny pooperacyjne i bliznowce nierzadko stanowią spory problem estetyczny, a im wcześniej podjęta zostanie terapia, tym pewniejszy będzie jej efekt. Najskuteczniejszą metodą ich leczenia jest laser frakcyjny, którego zasada działania polega na wywołaniu precyzyjnych mikrouszkodzeń, wymuszając proces odnowy i przebudowy skóry. Pod wpływem impulsów dochodzi do koagulacji tkanki bliznowatej, co stymuluje jej gojenie i pojawienie się nowej, zdrowej tkanki. Technologia umożliwia pracę na wszystkich typach skóry i może dotyczyć zarówno świeżych, jak i starszych blizn.
Dermatologia laserowa – usuwanie blizowców
Zaburzenia w przebiegu gojenia się ran mogą doprowadzić do patologicznych zmian, jakimi są bliznowce (keloidy), co jest skutkiem upośledzenia procesu namnażania się włókien kolagenu i elastyny, wyjaśniają specjaliści Kliniki Sthetic dr Jagielskiej w Warszawie. Zakres leczenia w Klinice uwzględnia trzy metody usuwania bliznowców: chirurgiczną – wycinając zmianę i ponownie zszywając ranę, laserową – z użyciem lasera frakcyjnego w przypadku nadal rosnących bliznowców oraz ostrzykiwanie lekiem z grupy sterydów.
Bliznowce, zarówno te wrodzone, jak i nabyte w wyniku oparzeń czy wypadków, laserowo koryguje poznańska Klinika Derma Solutions. Dzięki zabiegom laserowym zmniejsza się wypuklenie i kolor blizn oraz poprawia ich struktura, a w zależności od wskazań istnieje możliwość łączenie kilku technik, np. z ostrzykiwaniem sterydami. Procedura korzysta z technologii FRx i dzięki działaniu ablacyjnemu lasera, likwiduje zewnętrzne warstwy skóry, co powoduje usunięcie nierówności i przerostu. Mikrouszkodzenia głębszych warstw stymulują przebudowę blizny i wzmożoną syntezę kolagenu, prowadząc do jej spłaszczenia i bardziej naturalnego wybarwienia.
Zabiegi chirurgiczne, farmakologia oraz laseroterapia z zastosowaniem lasera frakcyjnego CO2 to również najczęściej stosowane metody leczenia blizn przerosłych i keloidów w Gabinecie Medycyny Estetycznej Laser Clinic w Szczecinie. Jak wyjaśniają lekarze palcówki, każda z form leczenia może być stosowana oddzielnie, jednak najlepsze efekty osiąga się przy kojarzeniu różnych metod. Dobór optymalnej ścieżki leczenia ustala lekarz po wcześniejszej konsultacji, ocenie lokalizacji i rozległości zmian oraz historii medycznej pacjenta.