Co to są żylaki kończyn dolnych?

O żylakach nóg zwykle myślimy jak o kłopocie estetycznym, tymczasem przede wszystkim jest to problem medyczny. Tendencje do powstawania żylaków kończyn dolnych zwykle dziedziczymy, jednak istnieją pewne czynniki zwiększające ryzyko ich rozwoju. Czy żylakom można zapobiec? Co robić, jeśli już się je pojawią? Wyjaśniamy, czym są i jak powstają żylaki na nogach.

Data aktualizacji
Czas czytania
3 min.

Żylaki na nogach - problem z krążeniem

Aby odpowiedzieć na pytanie “co to są żylaki”, przede wszystkim należy wyjaśnić sposób, w jaki funkcjonuje układ krążenia. W normalnych warunkach krew dociera do nóg, po czym wraca z powrotem do serca. Jest to możliwe dzięki mięśniom wypychającym ją w górę, a także pracy zastawek żylnych, które uniemożliwiają jej spływanie w dół (wskutek działania grawitacji). Gdy krew, która powinna wrócić do serca gromadzi się w żyłach, naczynia stopniowo się poszerzają - właśnie w ten sposób powstają żylaki ud, łydek oraz podudzi. To zatem nic innego jak nadmiernie poszerzone i zdeformowane żyły, będące skutkiem nieprawidłowego krążenia krwi.

Przyczyny powstawania żylaków

Przyczyn powstawania żylaków jest wiele. Ich rozwój wiąże się m.in. z wrodzoną lub nabytą niewydolnością zastawek żył powierzchownych. Skutkiem tego jest nieprawidłowe krążenie krwi i jej zaleganie w żyłach, czego konsekwencją są właśnie żylaki. Choć tendencje do powstawania żylaków nóg z reguły są dziedziczone, sami również możemy się przyczynić do ich rozwoju.
Do czynników, które zwiększają ryzyko powstania żylaków zaliczamy:

  • brak ruchu
  • branie częstych gorących kąpieli lub nadużywanie sauny
  • nadwagę i otyłość
  • nieprawidłową dietę bogatą w tłuszcze trans
  • płaskostopie lub inne wady postawy
  • okres ciąży oraz poród
  • przebyte zapalenie żył głębokich
  • przyjmowanie leków hormonalnych (np. doustnych środków antykoncepcyjnych)

Warto wiedzieć, że problem żylaków nóg dotyczy przede wszystkim kobiet, zwłaszcza po 40. roku życia. U mężczyzn powstawanie żylaków często powoduje długotrwałe i częste uprawianie sportów siłowych, np. podnoszenia ciężarów. Mówi się też, że jest to choroba zawodowa fryzjerów, dentystów i sprzedawców, którzy większą część dnia spędzają w pozycji stojącej.

Małe żylaki na nogach - pajączki?

Pierwsze objawy żylaków są raczej niewinne i wcale nie muszą kojarzyć się nam z tym schorzeniem. To przede wszystkim uczucie ciężkości nóg i obrzęki w okolicy kostek, a po długim przebywaniu w tej samej pozycji (stojącej lub siedzącej) także ból w nogach. Gołym okiem możemy zauważyć natomiast pajączki, czyli teleangiektazje - sieć drobnych czerwonych żyłek znajdujących się tuż pod skórą. Patrząc na nogi można zobaczyć także wyraźnie prześwitujące żyły. Jeśli na tym etapie nic nie zrobimy z chorobą, żylaki zaczną się powiększać, a wzdłuż zmienionego chorobowo naczynia wyczuwalne będą miękkie uwypuklenia. Pojawią się także kolejne dolegliwości, takie jak skurcze nóg, które nie będą ustępować nawet po nocnym odpoczynku. Małe żylaki mogą się kwalifikować do usunięcia, np. metodami bezinwazyjnymi jak skleroterapia czy laserowe usuwanie żylaków laserowo.

Duże żylaki na nogach

Małe żylaki na nogach, które nie zostaną w porę wzięte pod lupę przez lekarza, zaowocują powstaniem większych zmian żylnych. W skrajnych przypadkach może dojść do rozwoju wielu powikłań, także tych, które zagrażają życiu pacjenta. Należą do nich m.in. owrzodzenia i zakrzepica żył głębokich. Właśnie dlatego żylaków nie należy lekceważyć. Po zaobserwowaniu objawów trzeba jak najszybciej udać się do flebologa, czyli specjalisty chorób układu żylnego. Wykona on niezbędne badania, zaproponuje odpowiednie leczenie i udzieli wszelkich wskazówek dotyczących walki z żylakami podudzi, łydek czy ud. Jeśli choroba jest zaawansowana może być niezbędne przeprowadzenie nieinwazyjnego zabiegu lub operacji żylaków. Pamiętajmy, że w kwestii żylaków niezwykle istotna jest profilaktyka. Zmiana stylu życia i diety może przynieść naprawdę dobre efekty i zatrzymać lub znacząco opóźnić rozwój choroby.

Czy żylaki mogą się wchłonąć?

Pacjenci, którzy unikają lekarzy jak ognia, zastanawiają się często czy żylaki mogą się cofnąć. Niestety tego rodzaju zmiany żylne nie ustępują samoistnie, dlatego po rozpoznaniu u siebie objawów choroby, wskazana jest szybka konsultacja z lekarzem. Jedyną sytuacją, w której żylaki mogą się cofnąć, jest ciąża. Właśnie dlatego jeśli problem pojawił się u pacjentki w tym szczególnym okresie, lekarze nie zalecają usuwania żylaków. Decyzję o ewentualnym zabiegu podejmuje się dopiero po kilku miesiącach od rozwiązania, z uwagi na fakt, iż żylaki po ciąży ustępują z reguły w momencie, w którym waga kobiety wraca do normy.

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Leczenie żylaków

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…