Brodawki wirusowe, popularnie zwane kurzajkami to przypadłość, wywołana przez wirusa brodawczaka ludzkiego HPV (human papilloma virus). Wywołuje on zmiany skórne, które lokalizują się najczęściej na stopach (na piętach, wokół paznokci), ale także na skórze rąk, a nawet twarzy. Jedną z metod leczenia kurzajek jest laseroterapia. Brodawki wirusowe mogą zostać poddane zabiegom przy użyciu lasera barwikowego, lasera CO2 lub lasera Nd-Yag. Zabieg jest bezkrwawy i bezbolesny, wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu w miejscu brodawki pojawia się strupek, który goi się do dwóch tygodni. Dzięki laserowemu usunięciu kurzajki zostaną zlikwidowane na stałe, najczęściej już po pierwszym zabiegu.
Laserowe usunięcie zmian skórnych wywołanych wirusem HPV w Polsce
W Szczecinie laserowe usunięcie brodawek może wykonać dr n. med. Sylwia Farfał-Kałucka, specjalista dermatologii i wenerologii. Należy do Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych, a swoje umiejętności pogłębia, uczestnicząc w licznych szkoleniach z zakresu laseroterapii dermatologicznej, takich „Techniki laserowe w dermatologii estetycznej” czy „Od lasera przez IPL/VPL do radiacji”. Prowadzi Centrum Dermatologii Laserowej, Estetycznej i Dermatochirurgii LASER-MEDICA, w którym oferuje zabieg usuwania kurzajek przy użyciu nowoczesnego lasera Ultra Dream Pulse CO2, pracującego w trybie impulsowym. Z pomocą tego urządzenia można pozbyć się nie tylko brodawek wirusowych, ale także włókniaków, naczyniaków rubinowych, czy znamion barwnikowych.
We Wrocławiu pacjenci zamierzający usunąć kurzajki laserem, mogą udać się do dr n. med. Marioli Oleszkiewicz, specjalisty chirurgii ogólnej i naczyniowej. Od 1990 roku specjalizuje się w terapii laserowej, a zabiegi z wykorzystaniem lasera przeprowadza w Centrum Terapii Laserowej, którego jest właścicielką. Do usunięcia kurzajek wykorzystuje laser frakcyjny CO2. Przy jego użyciu wykonuje także zabiegi usuwania przebarwień, blizn pooperacyjnych i powypadkowych oraz likwidowania porów.
Laserową likwidacją brodawek wirusowych zajmuje się także powstałe w 1998 roku Centrum Dermatologii Laserowej EPI-CENTRUM w Warszawie. Specjaliści pracujący w klinice stale pogłębiają swoją wiedzę uczestnicząc w zjazdach i szkoleniach m.in. w USA, Izraelu i Niemczech. Klinika oferuje różne metody leczenia kurzajek, np. laseroterapię przy zastosowaniu lasera medycznego CO2 ze skanerem, ale też krioterapię, usunięcie chirurgiczne, czy farmakoterapię. EPI-CENTRUM dysponuje różnorodnymi urządzeniami laserowymi takimi jak: laser frakcyjny Mosaic 120, laser frakcyjny CO2 czy laser Nd-Yag typu Q-switch.