Istnieje kilka sposobów leczenia brodawek. Oprócz wymrażania ciekłym azotem, czyli krioterapii, stosuje się zewnętrznie stężone roztwory kwasu salicylowego w postaci maści w celu złuszczenie nadmiaru obumarłych komórek i wygładzenie zmian. Coraz rzadziej z racji blizn pojawiają się też klasyczne metody – wycinanie chirurgiczne bądź elektrokoagulacja. W przeciwieństwie do powyższych zabiegów, aktywne cząstki wirusa HPV, odpowiedzialne za wywołanie zmian brodawkowatych skóry, skutecznie niszczy dopiero laser.
Kurzajki – leczenie wirusowych zmian skórnych
Włókniaków, brodawek wirusowych typu kurzajki oraz kłykcin kończystych wraz z niektórymi bliznami i innymi naroślami, bezpiecznie i małoinwazyjnie pozbędziemy się w Klinikce Miracki, która specjalizuje się w procedurach m. in. z zakresu dermatologii estetycznej i klinicznej. Zastosowanie do tych zabiegów lasera CO2 BTL UML-25 zapewnia bezkontaktową pracę oraz czystość pola operacyjnego i – co bardzo ważne – natychmiastową koagulację. Zabieg polega na odparowaniu zmiany energią lasera, a jego efekt jest trwały.
Certyfikowana w zakresie laseroterapii, dr n. med. Justyna Sicińska, specjalista dermatolog–wenerolog swoje usługi świadczy w Centrum Medycznym Dermiq. To tu laserowo pozbędziemy się brodawek wirusowych każdego typu, a zwłaszcza brodawek zwykłych i płaskich, narzędziem natomiast do stosowanym w zabiegu jest laser chirurgiczny CO2. W przypadku brodawek płaskich zwykle procedura nie wymaga powtórzeń. W leczeniu zmian nawracających, do leczenie zabiegowego włącza się doustne preparaty immunomodulujące.
Nowoczesną metodę leczenia grudkowatych zmian skórnych, potocznie nazywanych kurzajkami, przy użyciu lasera CO2 stosuje również Klinika Dermatologii i Medycyny Estetycznej MediDerm. Zdaniem lekarzy Kliniki, wilgotne stopy i grzybice oraz drapanie sprzyjają rozwojowi brodawek, ponieważ wirus dociera do skóry poprzez jej niewielkie uszkodzenia. Najbardziej podatne na zakażenia schorzeniem są osoby przemęczone oraz narażone na stres. Placówka w terapii brodawek stosuje ponadto krioterapię oraz łączoną z powyższymi zabiegami farmakoterapię.
Leczeniem kurzajek zajmują się również specjaliści Centrum Flebologii Klinika Zdrowych Nóg, stosując w terapii laser barwnikowy VBeam. Jak podkreślają, szybkość i skuteczność działania jego energii niszczy przede wszystkim wirusa brodawczaka, stąd tak korzystny efekt terapii. Laserowe usuwanie brodawek laserem VBeam to zwykle 1 zabieg, który wystarcza by zlikwidować problem. Trwa krótko i nie pozostawia blizn. Kierownikiem medycznym Centrum jest dr n. med. Marek Filipowski, specjalista chirurgii ogólnej i chirurgii klatki piersiowej.
Z brodawkami zwykłymi dłoni i stóp poradzimy sobie, korzystając również z oferty DermClinic, gdzie hiperkeratotyczne, czyli pogrubione i zrogowaciałe grudki o nierównej powierzchni pojawiające się na dłoniach i stopach są usuwane miejscowo laserem CO2 lub zewnętrznymi preparatami na bazie kwasów. Zabiegi należą do panelu dermatologii w jakiej specjalizuje się Klinika. Uzupełnieniem oferty jest medycyna estetyczna i laserowa, a zespół lekarzy tworzy m. in. certyfikowany Międzynarodowy Trener MasterClass w dziedzinie dermatologii estetycznej, lek. med. Dr Iwona Marycz-Langner.
Laserowym usuwaniem zmian skórnych zajmują się również lekarze Lecznicy Melitus. Odparowanie wiązką światła laserowego kurzajek odbywa się w znieczuleniu miejscowym i w zależności od głębokości oraz wielkości zmiany, zabieg może być wykonywany przy użyciu różnych trybów pracy lasera (normalpuls, superpuls lub ultrapuls). Po bezkrwawym odparowaniu brodawki, następnego dnia miejsce pokrywa brązowy strupek. W zabiegach laserowych specjalizuje się lek. med. Grzegorz Kołodziejski, specjalista dermatologii i wenerologii.