Do przebarwień skórnych zalicza się piegi, plamy słoneczne, ostudę, plamy soczewicowe (starcze) a także przebarwienia pozapalne czy potrądzikowe. Większość z nich, bo aż 63%, tworzy się na skórze pod wpływem słońca, tylko niewielki ich odsetek - 13%, związany jest z procesem starzenia się skóry. Zabiegom laserowym, likwidującym przebarwienia, poddają się więc nie tylko osoby starsze, ale także młode - 20-, 30-letnie, u których występuje dużo komórek, zawierających melaninę, która - pochłaniając światło lasera - przyczynia się do niszczenia komórek ją zawierających. Po takim zabiegu zmiana barwnikowa łuszczy się i zanika.
Katowickie placówki, oferujące zabiegi laserowego usuwania przebarwień na twarzy
Zabieg laserowej likwidacji przebarwień na całej twarzy znajduje się w ofercie z zakresu medycyny estetycznej katowickiego gabinetu Med Beauty. Placówka ta wyposażona jest w urządzenie laserowe IPL - Intense Pulse Light z radio frequency (RF). Za jego pomocą, oprócz likwidacji przebarwień, można w tym gabinecie poddać się zabiegowi fotoodmładzania skóry twarzy, zamykaniu rozszerzonych naczynek oraz leczeniu trądziku. Alternatywnymi zabiegami, usuwającymi przebarwienia twarzy, są zabiegi przeprowadzane preparatem Dermamelan, peelingi z wykorzystaniem Nanopeeling EYE i Easy TCA czy za pomocą preparatu Aquashine.
Usuwanie przebarwień laserem na całej twarzy należy również do szerokiej gamy zabiegów estetycznych w Centrum Medycznym Angelius Provita - Angelius Medycyna Estetyczna. Zmiany barwnikowe na twarzy likwidowane są tutaj za pomocą lasera Palomar z wykorzystaniem głowicy Max G. Przy pomocy tego lasera możliwe jest usunięcie pojedynczego przebarwienia, a także przebarwień, występujących na czole, na nosie lub policzkach. Innymi miejscami na ciele, na które zadziała światło lasera z wykorzystaniem tego rodzaju głowicy jest szyja, dekolt oraz grzbiety dłoni.
Leczeniem zmian barwnikowych na twarzy za pomocą lasera zajmuje się również w Katowicach dr n. med. Renata Wilk-Czyż, dermatolog i wenerolog (specjalizacja II stopnia od 1995 roku), która w roku 2004 uzyskała certyfikat specjalisty z zakresu medycyny estetycznej, broniąc pracę "Zastosowania technologii IPL w dermatologii i medycynie estetycznej". Światło laserowe IPL wykorzystuje także w zabiegach, leczących przebarwienia skórne. Z tego zakresu szkoliła się również na kursie "Zastosowanie laserów i IPL w dermatologii estetycznej", który odbył się w Warszawie w 2004 roku.