Cewnikowanie pęcherza moczowego to popularny zabieg diagnostyczny oraz leczniczy, który wykonuje się w przypadku zatrzymania moczu, krwawienia do pęcherza moczowego, konieczności utrzymania drożności cewki moczowej po operacji, śpiączki oraz podczas chemioterapii dopęcherzowej. Inne wskazania to przeprowadzanie bilansu płynów u pacjenta, badania urodynamiczne, podawanie środków cieniujących oraz pobieranie moczu do badań w sytuacji, gdy nie ma innych możliwości jego pozyskania. Cewnikowanie odbywać powinno się wyłącznie w razie ścisłych wskazań. Im cewnik znajduje się krócej w układzie moczowym, tym ryzyko powikłań jest mniejsze. Zamiast długotrwałego przetrzymywania jednego cewnika, częściej wykonuje się wielokrotne jednorazowe cewnikowanie.
Cewnikowanie pęcherza moczowego w polskich szpitalach
Zabieg cewnikowania pęcherza moczowego wykonywany jest w Szpitalu Praskim pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego w Warszawie. Jest to najstarszy szpital w stolicy dysponujący 420 łóżkami. W jego skład wchodzi 13 oddziałów, 11 poradni Przychodzi Przyszpitalnej, 6 pododdziałów, 3 zakłady, 3 laboratoria oraz Centralna Sterylizatornia i Stacja Dializ. Szpital współpracuje z organizacjami takimi jak Fundacja Aktywnej Rehabilitacji czy POPON, które zajmują się wprowadzaniem na rynek pracy osób z niepełnosprawnością.
Mieszkańcy Śląska, zabieg cewnikowania pęcherza moczowego wykonać mogą w Śląskim Centrum Urologii Urovita w Chorzowie, który powstał w budynku chorzowskiego oddziału urologii. Placówka posiada certyfikaty ISO lecznictwa szpitalnego w zakresie urologii. W 2009 roku otrzymała ona wyróżnienie w konkursie „Pracodawca – organizator pracy bezpiecznej”.
W Rzeszowie cewnikowanie pęcherza moczowego wykonać można w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 im. Fryderyka Chopina. W 2008 roku placówka otrzymała certyfikat Systemu Zarządzania wg ISO 9001:2000. Tutejszy Oddział Urologii oferuje szereg zabiegów takich, jak endourologiczne leczenie kamicy dróg moczowych oraz chorób układu krokowego, litotrypsja falami wstrząsowymi wyzwalanymi pozaustrojowo czy endoskopowe i operacyjne leczenie nowotworów pęcherza moczowego.
Wykonywaniem zabiegu cewnikowania w Szczecinie zajmuje się urolog dr Marcin Gałęski, Absolwent Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie. Specjalizuje się w neurourologii, badaniach urodynamicznych oraz leczeniu nietrzymania moczu. Wykonuje zabiegi takie, jak endoskopowe leczenie kamicy moczowej, nefrektomia czy radykalna postatektomia laparoskopowa.
W Krakowie cewnikowanie pęcherza moczowego wykonuje doktor nauk medycznych Sylwester Kranas, specjalista urologii. W 1984 roku ukończył on Akademię Medyczną w Łodzi; w 2002 roku został absolwentem Studium Doktoranckiego Wojskowej Akademii Medycznej, a w 2004 roku – Szkoły Zdrowia Publicznego – Instytutu Medycyny Pracy. Doktor Kranas leczy choroby pęcherza moczowego, nerek, jąder, prostaty oraz prącia.
Zabieg cewnikowania pęcherza moczowego w Poznaniu wykonać można u specjalisty urologii lek. med. Macieja Pawlika. Posiada on certyfikat specjalisty Europejskiego Towarzystwa Urologicznego - Fellow of the European Board of Urology (FEBU), który honowany jest przez Polskie Towarzystwo Urologiczne. Jest również członkiem Polskiego Towarzystwa Urologicznego (PTU) i Europejskiego Towarzystwa Urologicznego - European Association of Urology (EAU). Operacje urologiczne wykonuje głównie małoinwazyjnymi technikami endoskopowymi.