Czym się zajmuje chirurg dziecięcy?
Chirurdzy dziecięcy zajmują się w szczególności przeprowadzaniem operacji chirurgicznych u dzieci. Zajmują się m.in. wadami wrodzonymi, takimi jak przepukliny przeponowe, wnętrostwo czy jądro wędrujące. Obszarem ich zainteresowania bywają także problemy z układem moczowo-płciowym, takie jak wodniak jądra czy stulejka. Chirurg dla dzieci specjalizuje się też w diagnostyce i leczeniu wybranych chorób przewodu pokarmowego, zwłaszcza refluksu żołądkowo-przełykowego, przepukliny pachwinowej i pępkowej oraz kamicy pęcherzyka żółciowego. Interwencji chirurgicznej mogą również wymagać zmiany skórne, takie jak np. torbiele czy pieprzyki.
W czym nam może pomóc chirurg dziecięcy?
Chirurg dziecięcy diagnozuje, konsultuje i leczy rozmaite urazy i choroby dotykające najmłodszych pacjentów – zarówno wrodzone, jak i nabyte. To odpowiedni specjalista do wykonania m.in. takich zabiegów jak podcięcie wędzidełka języka, usunięcie wrastającego paznokcia, usunięcie kaszaka czy tłuszczaka, pozbycie się brodawki skórnej czy eliminacja znamion skórnych.
Wśród przypadłości, które są leczone przez chirurga dziecięcego, wymienia się w szczególności:
- torbiele,
- krótkie wędzidełko języka,
- wady rozwojowe powłok brzucha,
- przepuklinę pachwinową, pępkową, kresy białej,
- zaburzenia zstępowania jąder,
- wodniaki jąder,
- refluks żołądkowo-przełykowy,
- kamicę pęcherzyka żółciowego,
- zapalenie żołędzi czy napletka,
- stulejkę,
- przyklejenie napletka,
- choroby nowotworowe, np. przewodu pokarmowego,
- zmiany w okolicy odbytu, np. szczelinę odbytu,
- zmiany skórne i guzkowate tkanki podskórnej,
- aseptyczną martwicę kości,
- złamania, skręcenia i rany,
- ciała obce dostępne bezpośrednio lub przez drobne nacięcie skóry,
- choroby paznokci, m.in. zastrzał, zanokcica, wrastający paznokieć, krwiak podpłytkowy.
Jak wygląda wizyta u chirurga?
W trakcie wizyty chirurg dziecięcy analizuje historię choroby dziecka oraz wyniki jego badań. Przeprowadza również szczegółowy wywiad z pacjentem lub z jego opiekunem oraz wykonuje podstawowe badania. Jeżeli wizyta poprzedza planowany zabieg, specjalista informuje o jego przebiegu, rokowaniach oraz czasie rekonwalescencji i rehabilitacji pooperacyjnej (jeśli jest niezbędna w danym przypadku).
Czy chirurg może wystawić skierowanie na rezonans magnetyczny?
Tak, chirurg może wystawić skierowanie na rezonans magnetyczny. Skierowanie na rezonans magnetyczny może wystawić każdy specjalista – m.in. neurolog, ortopeda czy chirurg.
Czy do chirurga potrzebne jest skierowanie?
Jeżeli chcesz umówić się do chirurga w ramach NFZ, musisz uzyskać niezbędne skierowanie – wyda Ci je każdy lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Pamiętaj jednak o tym, że lekarze, a w tym chirurdzy przyjmujący prywatnie nie wymagają posiadania skierowania.
Jaki jest koszt konsultacji u chirurga dziecięcego?
Koszt wizyty w poradni chirurgii dziecięcej rozpoczyna się od około 200 zł za wizytę. Wpływ na cenę ma przede wszystkim lokalizacja wybranego gabinetu.