Kiedy zgłosić się do chirurga stomatologa?
Chirurg stomatolog kojarzony jest w szczególności z wyrywaniem zębów – na NFZ lub prywatnie, a w szczególności z usuwaniem ósemek, czyli tzw. zębów mądrości. Zakres chirurgii stomatologicznej, nazywanej nierzadko stomatologią chirurgiczną, jest jednak znacznie szerszy. Obejmuje rozmaite zabiegi, mające na celu eliminację różnych dolegliwości. Do chirurga dentysty należy udać się w szczególności wtedy, kiedy pojawi się potrzeba wykonania jednej z następujących procedur:
- ekstrakcja zębów, a w tym usunięcie ósemek,
- odsłonięcie zębów zatrzymanych w łuku,
- resekcja wierzchołka korzeni,
- hemisekcja,
- plastyka połączeń jamy ustnej z zatoką szczękową,
- leczenie ropni oraz przetok ustno-twarzowych,
- operacja usunięcia torbieli twarzoczaszki,
- leczenie zespołów bólowych twarzoczaszki,
- terapia ortopedyczna złamań zębów, wyrostków zębodołowych, szczęk i żuchwy,
- leczenie nowotworów łagodnych oraz wybranych postaci nowotworów złośliwych jamy ustnej i warg, a także guzów nowotworopodobnych,
- zabieg na zatoce szczękowej,
- chirurgiczne przygotowanie jamy ustnej do leczenia protetycznego,
- podcięcie wędzidełek warg i języka.
Jak przebiega wizyta u chirurga stomatologa?
Przebieg wizyty u specjalisty z zakresu chirurgii stomatologicznej różni się w zależności od problemu, z którym boryka się dany pacjent. Konsultacja u chirurga stomatologa polega jednak mniej więcej na tym samym. Niejednakowe są zabiegi, które polegają na wyrwaniu zębów – na NFZ lub prywatnie, a w tym usuwaniu ósemek, podcięciu wędzidełek warg i języka, usunięciu torbieli twarzoczaszki bądź wykonaniu innego zabiegu stomatologicznego z zakresu chirurgii stomatologicznej.
Konsultacja z chirurgiem stomatologiem polega na przeprowadzeniu przez lekarza szczegółowego wywiadu z pacjentem oraz na wykonaniu niezbędnych badań – zarówno wewnątrzustnych, jak i zewnątrzustnych. Chirurg dentysta ocenia stan zdrowia uzębienia pacjenta oraz jego jamy ustnej. Bada przy okazji węzły chłonne.
Jeżeli specjalista wykluczy przeciwwskazania do wykonania wybranego zabiegu stomatologicznego, przygotowuje plan leczenia. Czasami problem jest rozwiązywany już podczas pierwszej wizyty. Dotyczy to na przykład podcięcia wędzidełka języka. Najczęściej jednak konieczna jest dodatkowa diagnostyka, przez co pacjent jest kierowany na RTG lub tomografię komputerową.
Czy do chirurga stomatologa potrzebne jest skierowanie?
Wizyty u stomatologa, a w tym u chirurga dentysty, nie wymagają skierowania. Nieistotne jest to, czy dany pacjent planuje umówić się na konsultację u chirurga stomatologa na NFZ, czy w ramach prywatnej opieki. Niemniej czas oczekiwania na prywatną wizytę bywa zazwyczaj znacznie krótszy niż na wizytę na NFZ. Cena konsultacji u chirurga stomatologa to mniej więcej od 100 zł do 250 zł. Koszt takiej wizyty jest uzależniony w szczególności od lokalizacji gabinetu dentystycznego oraz od specjalisty, u którego został zarezerwowany wolny termin.