Do chirurga stomatologicznego trafia się w ostateczności, kiedy ząb boli tak bardzo i jest w tak złym stanie, że niejednokrotnie pozostaje tylko usunięcie. Może dlatego tak się boimy przedstawicieli tej konkretnej specjalizacji. A niepotrzebnie – dziś każdorazowo pacjenta się znieczula, więc o bólu można zapomnieć.
Współczesna chirurgia stomatologiczna skupia się na odbudowie zęba oraz na wyleczeniu go. Ekstrakcja jest rozwiązaniem, kiedy na wszystkie pozostałe opcje jest już za późno. Lekarz pomoże nam uporać się z bólem, wytnie ropień, usunie złamany korzeń bądź tzw. ósemkę. A wszystko to bezboleśnie i w miarę szybko.
Chirurg stomatolog - specjalista od trudnych przypadków
Do dobrego chirurga stomatologicznego warto się wybrać, nawet jeśli gabinet jest daleko. Chyba nie ma nic gorszego niż lekarz, który zamiast pomóc, pogorszy stan pacjenta. Dlatego ludzie wędrują nieraz przez cały kraj (albo i kilka krajów), zachęceni dobrą opinią na temat konkretnego chirurga. Czasem w tym celu przyjeżdżają na północ Polski, do Gdańska. Pracuje tu co najmniej kilku specjalistów chirurgii stomatologicznej, których naprawdę warto polecić.
Najlepszym przykładem może być lek. stom. Magdalena Pawelczyk-Madalińska (Fan-Dent). Ukończyła Akademię Medyczną w Gdańsku i jest specjalistą I stopnia stomatologii ogólnej. Przeszła również staż w Niemczech z zakresu mikrochirurgii i chirurgii piezoelektrycznej. W klinice zajmuje się pokrywaniem recesji korzeni zębów oraz specjalistycznym leczeniem paradontozy i chorób błon śluzowych. W czasie zabiegów posługuje się mikroskopem, a także znieczula pacjentów komputerowo-sterowanymi urządzeniami The Wand i Quick Sleeper.
Dr n. med. Krystian Krupski (K2 Dental, Gdańsk Wrzeszcz) to absolwent Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Od wielu lat zajmuje się zabiegami z zakresu chirurgii stomatologicznej, implantologii i implantoprotetyki. Wykonuje dłutowanie zębów, z których usunięciem nie poradzili sobie stomatolodzy ogólni, resekcje korzeni zębów z dużymi, nieodwracalnymi zmianami okołowierzchołkowymi, a także plastykę wyrostków zębodołowych.
Kolejny specjalista, chirurg stomatolog Robert Kucharski (Neodentica), jest absolwentem gdańskiej Akademii Medycznej. Doświadczenie zawodowe zdobywał w czasie pracy w AMG i w praktyce prywatnej. Zabiegi chirurgiczne wykonywane przez niego to, między innymi, resekcja wierzchołka korzenia, pogłębianie przedsionka jamy ustnej i hemisekcja, czyli odcięcie korzenia zęba wielokorzeniowego z pozostawieniem korzenia zdrowego, mogącego stanowić filar dla protetyki.
Chirurgia stomatologiczna w Gdańsku
Lekarze pracujący w Poradni Chirurgii Stomatologicznej GUM mają do dyspozycji specjalistyczny sprzęt (np. do chirurgii ultradźwiękowej), dzięki czemu zwiększa się komfort pacjenta w czasie zabiegu, a gojenie przebiega bez komplikacji. Zespół chirurgów stomatologicznych poradni stanowią: dr n. med. Bożena Soroka-Letkiewicz, dr n. med. Adam Zedler, dr n. med. Anita Pawłowska oraz lek. stom. Joanna Filipowicz. Ośrodek posiada salę przyjęć ambulatoryjnych, w której przeprowadza się zabiegi i badania kontrolne, a także przygotowaną salę operacyjną, gdzie leczy się schorzenia szczęk i jamy ustnej. Warto dodać, że personel jest częścią zespołu implantologicznego USC GUMed.
Lek. stom. Karol Frankowski (Centrum Implantologii Stomatologicznej lek. stom. Wiesław Frankowski) zajmuje się odbudową uzębienia.Podczas pracy wykorzystuje tzw. piezosurgery, czyli nowoczesne urządzenia do cięcia kości. Wspomaga się hiloterapią (schłodzeniem miejsca operacji), która przyspiesza proces gojenia. Na życzenie pacjenta stosuje leczenie w znieczuleniu ogólnym lub sedacji (czyli stanie głębokiego uspokojenia bez utraty świadomości) pod kontrolą lekarza anestezjologa.
W Prywatnym Centrum Stomatologicznym Poldent specjaliści oferują pacjentom pełen zakres zabiegów chirurgii stomatologicznej, czyli tzw. chirurgię miękką (plastyka błony śluzowej jamy ustnej), twardą (ekstrakcje, resekcje) i odtwórczą. Podobne zabiegi przeprowadzają również chirurdzy Centrum Stomatologicznego Curodental.