Niechirurgiczne metody leczenia otyłości olbrzymiej, poza nielicznymi przypadkami, są w dłuższej perspektywie nieefektywne. W 1991 National Institutes of Health potwierdził, że pacjenci, którzy korzystali z takich metod, w ciągu 5 lat powrócili do pierwotnej wagi ciała. Skuteczność chirurgii bariatrycznej w ciągu ostatnich dziesięcioleci potwierdzają najczęściej wykonywane zabiegi m.in. pionowa plastyka żołądka, opaska regulowana, bypassy czy metody zmniejszające absorpcję pokarmu. Stosuje się je wyłącznie po wcześniejszym leczeniu zachowawczym z wykorzystaniem diety i farmakoterapii.
Chirurgiczne zmniejszenie masy ciała
Specjalistyczne leczenie oferowane w Centrum Leczenia Nadwagi i Otyłości Vitrumed, uwzględnia również kwalifikacje do zabiegów operacyjnych, które stosuje się u osób z otyłością III stopnia (BMł 40 kg/m2), z otyłością II stopnia (BMł 35—39,9 kg/m2) i z 1 w przypadku towarzyszących otyłości chorób w postaci nadciśnienia, cukrzycy typu 2 czy niewydolności serca, a u których leczenie zachowawcze okazało się nieskuteczne. Wskazane przez Centrum leczenie operacyjne to procedury restrykcyjne, ograniczające pojemność żołądka jak np. operacje opasania żołądka. Niekiedy w połączeniu z operacją ograniczającą wchłanianie składników pokarmowych m.in. wycięcie środkowej i obwodowej części żołądka z wytworzeniem „krótkiego jelita”.
Chirurgiczną korekcję powłok po dietetycznym lub chirurgicznym leczeniu otyłości oraz plastykę brzucha w wielospecjalistycznym szpitalu Żagiel Med wykonuje specjalista chirurg ogólny, specjalista chirurg plastyczny, dr n. med. Ryszard Mądry, który konsultuje, kwalifikuje i przeprowadza zabiegi operacyjne. Członek Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej, dr Mądry przyjmuje w Przychodni Przyszpitalnej, gdzie w zakresie ambulatorium świadczone są specjalistyczne badanie lekarskie, pełna diagnostyka oraz niezbędna edukacja i promocja zachowań prozdrowotnych. Żagiel Med Szpital to pierwszy prywatny szpital w Lublinie, gdzie świadczenia medyczne realizowane są w ramach współpracy m.in. z Medica Polska oraz PZU Pomoc.
W Ośrodku Chirurgii Plastycznej dr. Macieja Kuczyńskiego w zakresie zabiegów modelowania sylwetki wykonywana jest również plastyka powłok brzucha. Operacje korekcyjne dotyczą zarówno korekty zniekształceń pooperacyjnych, jak i po znacznej redukcji masy ciała w przebiegu leczenia otyłości i mają na celu usunięcie nadmiaru fałdów skórno-tłuszczowych jakich nie da się zredukować pomimo zastosowanej diety i ćwiczeń fizycznych. Ten sam problem dotyczy zwiotczałej skóry ramion, którą w Ośrodku można usunąć obustronnie lub jednostronnie oraz korekcji pośladków i ud, z podciągnięciem ich zwiotczałej skóry. Placówka istnieje od 2004 r. i posiada oddział szpitalny w Lublinie oraz Rzeszowie.
Na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Małoinwazyjnej Szpitala Powiatowego w Łęcznej w 2012 r. z inicjatywy dr n. med. Wiesława Pesty powstał Ośrodek Chirurgicznego Leczenia Otyłości i Chirurgii Metabolicznej. Nowoczesny trakt operacyjny pozwala na realizację zaawansowanych technik laparoskopowych w zabiegach bariatrycznych. Procedury leczenia otyłości, oprócz chirurgów–specjalistów z dziedziny bariatrii, dotyczą opieki m.in. pulmonologa, psychologa, kardiologa oraz diabetologa. Proces leczenia kończą przeprowadzane w Ośrodku operacje plastyczne, pod kierunkiem prof. Jerzego Strużyny. Terapia otyłości jest refundowana przez NFZ. Ośrodek posiada certyfikat i rekomendację sekcji Chirurgii Bariatrycznej i Metabolicznej Towarzystwa Chirurgów Polskich.