Główną przyczyną otyłości są czynniki genetyczne (jest to 50% przypadków). Otyłość można podzielić na pierwotną i wtórną. Ta pierwsza powstaje właśnie z uwarunkowań genetycznych, a także ma na nią wpływ współdziałanie różnych czynników środowiskowych, takich jak wydatkowanie pochłoniętej przez organizm energii, odczuwanie sytości i głodu, preferencje pokarmowe oraz reakcje na bodźce stresowe. Otyłość wtórna związana jest z chorobami metabolicznymi, chorobami ośrodkowego układu nerwowego, wadami genetycznymi lub niepożądanym działaniem leków. Leczenie chirurgiczne otyłości polega na operacjach zmniejszenia żołądka, opaskowania go lub operacji ominięcia żołądkowo-jelitowego.
Wyleczyć otyłość chirurgicznymi metodami w Poznaniu
Na operacje bariatryczne można udać się na Oddział Transplantologii, Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Plastycznej mieszczący się w Szpitalu Klinicznym im. Heliodora Święcickiego UM w Poznaniu. Takie zabiegi przeprowadzane są tutaj metodą laparoskopową i mają na celu zmniejszenie objętości żołądka. Można poddać się tutaj chirurgii gastroenterologicznej z zakresu operacji żołądka, jelita cienkiego i grubego a także wyrostka robaczkowego i dróg żółciowych.
Lekarzem, zajmującym się na terenie Poznania chirurgią metaboliczną, jest dr hab. n. med. Maciej Biczysko, chirurg ogólny (specjalizacja II stopnia od 1998 roku), który z zakresu operacji bariatrycznych w technikach chirurgii małoinwazyjnej zdobywał doświadczenie w Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Endokrynologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Do głównych zainteresowań zawodowych lekarza należy chirurgiczne leczenie otyłości za pomocą technik małoinwazyjnych oraz metod operacyjnych. Wśród stosowanych przez niego technik operacyjnych leczących otyłość można wymienić żołądkową opaskę regulowaną (LAGB), rękawową resekcję żołądka, by-pass żołądkowy a także balon żołądkowy.
Chirurgiczne leczenie otyłości oferowane jest także przez przyjmującego w Poznaniu prof. dr. hab. n. med. Stanisława Dąbrowieckiego, specjalistę chirurgii ogólnej II stopnia od 1987 roku, który doświadczenie z przeprowadzania tego typu zabiegów zdobywał podczas pracy w Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej i Endokrynologicznej Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy. Pacjent, cierpiący na otyłość, może udać się do niego na operację wycięcia mankietowego żołądka.