Według statystyk co drugi dorosły Polak ma problem z nadmierną otyłością. Ponieważ rośnie zainteresowanie chirurgicznymi technikami leczenia schorzenia, kliniki stopniowo poszerzają zakres oferowanych metod. Przeprowadzane zabiegi można podzielić na niechirurgiczne (założenie opaski na żołądek bądź wprowadzenie do niego specjalnego balonu) oraz chirurgiczne (chirurgia bariatryczna), polegające na zmniejszeniu żołądka. Te drugie są najbardziej skuteczną metodą leczenia otyłości. Odbywają się w znieczuleniu ogólnym i mogą trwać kilka godzin. W zależności od wybranej techniki chirurg dzieli żołądek na dwie części przy pomocy pionowego szwu – staplera (plastyka pionowa), formuje jelito cienko w kształcie litery Y, a dolną część żołądka wyłącza z obiegu pokarmu (Roux-en-Y gastric bypass), bądź zmniejsza rozmiar żołądka i zespala jelito cienkie, aby zmniejszyć wchłanianie pokarmu (malabsorbtion operations).
Po zabiegu pacjent pozostaje w szpitalu 1-3 dni. Zazwyczaj powrót do normalnej aktywności życiowej następuje w okresie do 2 tygodni. Pacjent po chirurgicznym zmniejszeniu żołądka musi stosować się do zaleceń lekarza i regularnie monitorować stan zdrowia.
Warszawskie kliniki leczenia otyłości
Ponieważ otyłość staje się coraz poważniejszym problemem, przybywa klinik oferujących osobom zmagającym się z tą przypadłością profesjonalną pomoc. Na kompleksową terapię leczenia otyłości połączoną z zabiegiem chirurgicznym można wybrać się do każdego dużego miasta w Polsce. Szczególnie bogatą ofertą przyciągają pacjentów placówki w Warszawie, gdzie pracują wybitni chirurdzy i specjaliści bariatrii. Takim lekarzem jest np. dr Naser Dib z Centrum Leczenia Otyłości Nasmed, chirurg przeprowadzający operacje zmniejszenia żołądka oraz zakładający baloniki wewnątrzżołądkowe Heliosphere BAG techniką endoskopową. Jego klinika zajmuje się leczeniem nadwagi i otyłości w pełnym zakresie – przy zastosowaniu zarówno chirurgicznych, jak i nieoperacyjnych metod. Zespół medyczny ośrodka składa się z lekarzy z wieloletnim doświadczeniem w pomaganiu osobom dotkniętym otyłością. Należy do niego dr n. med. Anna Lewandowska, endokrynolog, oraz mgr Anna Pietrych, dietetyk.
Kolejną kliniką posiadającą w swojej ofercie chirurgiczne leczenie otyłości jest Centrum Medyczne Damiana. Pacjentami opiekuje się kardiolog, dietetyk i endokrynolog, chorzy mogą liczyć również na pomoc psychologa. Zespołem medycznym placówki kieruje lek. med. Mariola Malicka, internista, a chirurgami przeprowadzającymi operacje osób zmagających się z otyłością są: dr hab. n. med. Mariusz Wyleżoł oraz doc. dr hab. n. med. Krzysztof Paśnik. Doktor Wyleżoł wprowadził w 1995 roku technikę laparoskopową w zabiegach bariatrycznych, a chirurgicznym leczeniem otyłości zajmuje się od 15 lat. Należy do Międzynarodowego Towarzystwa Chirurgicznego Leczenia Otyłości, posiada również specjalizację z zakresu leczenia otyłości przyznawaną przez Europejskie Towarzystwo Badań nad Otyłością (SCOPE European Fellow). Z kolei doktor Krzysztof Paśnik od 1993 roku leczy chirurgicznie otyłość olbrzymią. Przeprowadza wszystkie rodzaje operacji bariatrycznych (klasycznie i laparoskopowo). Od 2007 roku obejmuje stanowisko Kierownika Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologii i Torakochirurgii CSK MON WIM w Warszawie.
Kolejną placówką zajmującą się operacjami osób cierpiących na nadmierną otyłość jest Szpital Medicover (Miasteczko Wilanów). Chirurdzy ośrodka przeprowadzają zabiegi wprowadzenia do żołądka balonu Orbera – miękkiego silikonowego balonu częściowo wypełniającego żołądek chorego. Technikę zaleca się osobom, których BMI wynosi 27 lub więcej. W szpitalu prócz założenia balonu wykonuje się także laparoskopowe zabiegi częściowej resekcji żołądka.
Chirurgiczne leczenie otyłości
Szpital Lux Med oferuje pacjentom chirurgiczne leczenie otyłości metodą laparoskopową, a także nieoperacyjne techniki takie jak opaska regulowana (Adjustable Gastric Band, AGB) oraz zabiegi endoskopowego zakładania balonu żołądkowego. Leczeniem pacjentów zajmuje się liczny zespół medyczny, do którego należy m.in.dr hab. n. med. Stanisław Dąbrowiecki.
Pomoc pacjentom z otyłością oferuje również Poradnia Leczenia Otyłości Swissmed. Zajmuje się tym interdyscyplinarny zespół, w skład którego wchodzi chirurg, lekarz internista-dietetyk, endokrynolog oraz psycholog. Chorzy przechodzą złożone badania diagnostyczne, w tym lipidogram (badanie poziomu cholesterolu i trójglicerydów), a także otrzymują zalecenia dotyczące diety i zmiany stylu życia. W sytuacjach znacznej otyłości pacjent może zostać zakwalifikowany do leczenia operacyjnego i przejść laparoskopowe założenie opaski na żołądek (LGB), mankietową resekcję żołądka (LSG) bądź laparoskopowe ominięcie żołądka metodą Roux-en-Y (LRYGB). Zespołem lekarzy kieruje lek. med. Beata Matulaniec-Zaręba, natomiast kwalifikacje do leczenia chirurgicznego przeprowadza lek. med. Janusz Orzelski oraz dr n. med. Wojciech Makarewicz.
Pacjenci, którzy chcą poddać się chirurgicznemu leczeniu otyłości, mogą zwrócić się również do zespołu medycznego warszawskiego Instytutu Transplantologii Akademii Medycznej, a także zgłosić się do Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby Akademii Medycznej w Warszawie, w której zabiegi przeprowadza dr hab. n. med. Rafał Paluszkiewicz.