Cholangiografia MR to badanie dróg żółciowych oraz przewodu trzustkowego, wykonywane przy chorobach wątroby, trzustki oraz chorobach przewodów żółciowych. Dzięki zastosowaniu w tej metodzie obrazowania trójwymiarowego możliwa jest dokładna ocena obserwowanych struktur i ich anatomii oraz wykrycie patologii. Lekarz w trakcie badania jest w stanie dostrzec zwężenia przewodów żółciowych (wrodzone lub nabyte z powodu choroby), zmiany zapalne, infekcje a także guzy czy kamienie żółciowe w pęcherzyku żółciowym i dalszych odcinkach dróg żółciowych. Można w taki sposób również zdiagnozować żółtaczkę zastoinową lub niewyjaśnione bóle brzucha.
Gdzie można poddać się badaniu MR z cholangiografią w polskich ośrodkach medycznych
Lekarzem, przeprowadzającym rezonans magnetyczny dróg żółciowych, przyjmującym pacjentów na terenie Warszawy, jest dr n. med. Anna Stadnik, radiolog i diagnosta obrazowy (specjalizacja od 2010 roku), której rozprawa doktorska dotyczyła "Zastosowania cholangiografii rezonansu magnetycznego w ocenie powikłań żółciowych u pacjentów po przeszczepieniu wątroby". Przeprowadzania badań za pomocą rezonansu magnetycznego dróg żółciowych oraz innych narządów jamy brzusznej uczyła się podczas pracy w II Zakładzie Radiologii Klinicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W czasie badań posługuje się aparatem rezonansu magnetycznego 1,5-teslowym.
Cholangiografia MR oferowana jest także przez Pracownię Rezonansu Magnetycznego, znajdującą się w Szpitalu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Lublinie. Badanie cholangio-MR wykonywane jest tutaj bez podania środka kontrastującego. Ponadto pacjent może poddać się tutaj także: badaniu MR narządów jamy brzusznej i przestrzeni zaotrzewnowej, badaniu MR miednicy mniejszej, badaniu MR głowy a także MR przysadki mózgowej czy MR oczodołów.
Na diagnostykę obrazową z zakresu rezonansu magnetycznego CP można udać się także do Pracowni Rezonansu Magnetycznego Szpitala Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Placówka ta wyposażona jest w nowoczesny rezonans magnetyczny aparat Achieva TX marki Philips, o indukcji pola magnetycznego 3 tesli oraz w aparat Magnetom Aera marki Siemens o polu 1,5 tesli. Za pomocą tego sprzętu lekarze przeprowadzają tutaj nie tylko badanie MRCP, ale także badania MR mózgowia, MR twarzoczaszki, MR szyi oraz MR piersi, serca i trzustki. Ponadto można poddać się tutaj badaniu rezonansem magnetycznym nadnerczy, żołądka, jelit oraz pęcherza moczowego.