Badania krwi

Badania laboratoryjne krwi umożliwiają zarówno ogólną ocenę stanu zdrowia, jak i sprawdzenie poziomu witamin czy hormonów w organizmie. Profilaktyczne badania krwi powinno się wykonywać raz w roku, ponieważ umożliwia to wczesne wykrycie ewentualnych zmian chorobowych  …więcej »

Gastroskopia

Gastroskopia to endoskopowe badanie obrazowe, podczas którego lekarz ogląda wnętrze przełyku, żołądka i dwunastnicy. Metoda ta jest stosowana m.in. przy podejrzeniu wrzodów i zakażenia bakterią Helicobacter pylori, gdy pacjent skarży się na zgagę, refluks oraz ból brzucha  …więcej »

Kolonoskopia

Kolonoskopia to badanie endoskopowe dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Co ciekawe, pełni ono nie tylko funkcję diagnostyczną i kontrolną, ale umożliwia również przeprowadzenie pewnych procedur leczniczych w obrębie jelita grubego  …więcej »

Rektoskopia

Rektoskopia to badanie, które umożliwia sprawdzenie stanu błony śluzowej końcowego odcinka układu pokarmowego: odbytu, odbytnicy oraz fragmentu jelita grubego. W przebiegu rektoskopii można również usunąć zmiany patologiczne, takie jak polipy czy ciała obce  …więcej »

Diagnostyka zmian skórnych

Badania diagnostyczne zmian skórnych pozwalają ocenić charakter powstałych znamion. Najpopularniejszą procedurą tego rodzaju jest dermatoskopia, która odgrywa niebagatelną rolę w rozpoznawaniu niepokojących zmian barwnikowych skóry, takich jak czerniak  …więcej »

USG piersi

USG piersi to bezbolesne, nieinwazyjne badanie, które jest niezwykle istotne w profilaktyce raka piersi. Dzięki temu, że umożliwia ono wykrycie nawet drobnych zmian, jego częste wykonywanie pozwala zdiagnozować chorobę we wczesnym stadium. To znacząco zaś zwiększa szanse na powrót do zdrowia  …więcej »

USG brzucha

USG brzucha to nieinwazyjne badanie, w trakcie którego lekarz przykłada do ciała specjalną głowicę wysyłającą ultradźwięki. Bezboleśnie wnikają one do organizmu, w różnym stopniu odbijają się od organów wewnętrznych i wracają do odbiornika. Pozyskane dane są widoczne w czasie rzeczywistym  …więcej »

USG ortopedyczne

Badanie USG układu ruchu to jedna z najważniejszych metod diagnostycznych w ortopedii. Dzięki temu, że dokładnie obrazuje ono struktury stawowe, więzadłowe i mięśniowe, przydaje się zarówno do oceny tkanek po ostrych urazach, jak i w przebiegu schorzeń przewlekłych  …więcej »

USG ginekologiczne

USG ginekologiczne pozwala ocenić stan narządów rodnych, w tym szyjki macicy oraz jajników. Badanie to warto wykonywać profilaktycznie co dwa lata. Kobiety w ciąży oraz po porodzie powinny zgłaszać się na nie odpowiednio często, zgodnie ze wskazaniami lekarza prowadzącego  …więcej »

USG Doppler

USG Dopplera stanowi podstawę diagnostyki schorzeń układu krążenia. Dzięki niemu można wykryć nawet drobne schorzenia żył i tętnic. Badanie pokazuje szybkość przepływu krwi, przez co jest w stanie wskazać naczynia o nieprawidłowej budowie ściany  …więcej »

USG Doppler żył

USG Dopplera żył lub tętnic kończyn dolnych zaleca się w diagnostyce zakrzepicy, niewydolności zastawkowej, a także celem wykrycia zwężeń i niedrożności. Na liście wskazań do wykonania badania znajdują się m.in. żylaki oraz często marznące, drętwiejące kończyny  …więcej »

Biopsje

Biopsja to inwazyjne badanie, które wykonuje się w celu poznania charakteru zmian rozrostowych, zlokalizowanych na skórze lub we wnętrzu ciała. Przykładem może być biopsja cienkoigłowa piersi pod kontrolą USG lub biopsja zmian wykrytych na gruczole tarczowym  …więcej »

Rezonans magnetyczny

Rezonans magnetyczny umożliwia tworzenie obrazów zachodzących w ludzkim ciele zmian fizjologicznych i patologicznych. Dzieje się to za sprawą pola magnetycznego oraz fal radiowych. Badanie MR jest całkowicie bezpieczne i zwykle trwa od 15 do 45 minut  …więcej »

Tomografia komputerowa

Tomografia komputerowa to jedno z najczęściej wykonywanych badań z zakresu diagnostyki obrazowej. Urządzenie, jakim jest tomograf, tworzy obrazy zachodzących w ludzkim ciele zmian dzięki działaniu promieni rentgenowskich. Badanie trwa zwykle kilkanaście minut  …więcej »