Różne są przyczyny zaniedbania zdrowia zębów – brak czasu na wizyty u stomatologa, nieprzywiązywanie wagi do dbania o higienę jamy ustnej, strach przed fotelem dentystycznym, a nawet wstyd, że doprowadziło się zęby do tak złego stanu. Czasem dopiero dotkliwy ból zmusza do wybrania się do kliniki, a tam uświadamiamy sobie, że nawet bardzo chory ząb można uratować. Wystarczy poddać się leczeniu kanałowemu, które nierzadko jest ostatnią deską ratunku przed ekstrakcją.
Owo leczenie, nazywane inaczej przewodowym lub endodontycznym, polega na precyzyjnym opracowaniu kanałów zębowych, dezynfekcji i wypełnieniu ich. Innymi słowy, stomatolog usuwa z komory zębowej i kanału chorą miazgę, a następnie wypełnia kanał tzw. gutaperką. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu i czasami wystarczy jedna wizyta, aby pozbyć się bólu i wyleczyć ząb.
Specjaliści endodonci w Katowicach
Katowice są jednym z ośrodków mogących się szczycić świetnie wykwalifikowaną kadrą stomatologów. Na złożone i wymagające talentu zabiegi typu wszczepianie implantów bądź leczenie kanałowe przyjeżdżają tu pacjenci nie tylko z Polski – coraz częściej klientami katowickich klinik są Niemcy, Skandynawowie czy Anglicy. Nic dziwnego, ponieważ tutejsi lekarze są fachowcami posługującymi się nowoczesnym sprzętem, mającymi wieloletnie doświadczenie w zawodzie.
Dr Ewa Klimek (Gabinet Chirurgii Stomatologicznej dr Ewa Klimek) jest absolwentką Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu, zaś doświadczenie zdobywała w Klinice Chirurgii Szczękowo-Twarzowej w Katowicach. Podczas zabiegów korzysta z mikroskopu oraz miernika długości kanału pod kontrolą radiologiczną. Kanały wypełnia gutaperką na ciepło i zimno.
Lek. stom. Anna Bijowska (UdentE) jest absolwentką Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Przy leczeniu kanałowym stosuje koferdam (ślinochron), a także elektroniczny lokalizator wierzchołkowy. Pracująca w tej samej placówce dr Marta Urbańczyk-Elżbieciak, specjalista stomatologii zachowawczej z endodoncją, jest absolwentką Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu. Pracowała jako asystentka stomatologiczna w Cosmetic and General Dentistry w Nowym Yorku.
Leczenie kanałowe w Katowicach
Lek. dent. Krzysztof Maćkowiak (Klinika Implantologii i Stomatologii Estetycznej
Roman Borczyk) podczas zabiegów endodontycznych korzysta z mikroskopu Zeiss Pro Ergo, precyzyjnie oczyszczającego kanały korzeniowe z bakterii. Natomiast podczas wypełniania ich używa systemu Beefill Pack.Leczenie kanałowe w klinice objęte jest bezterminową gwarancją, a dzięki nowoczesnemu sprzętowi ogranicza się do jednej wizyty.
Natomiast specjaliści kliniki Panaceum, lek. stom. Sławomir Kosiński oraz dr n. med. Tomasz Mazur, podczas leczenia kanałowego korzystają nie tylko z mikroskopu zabiegowego i endometra – ośrodek posiada także mikromotor endodontyczny, pozwalający kontrolować narzędzia do opracowania kanału (minimalizuje to ryzyko jego złamań).
Lek. stom. Maciej Czyż (Stomatologia Marmol) w przypadku martwicy miazgi zęba lub zgorzeli stosuje ultradźwiękowy zestaw aktywacji środków dezynfekujących kanały zakażone bakteriami. Dzięki aparatowi rentgenowskiemu pracującemu w systemie RVG uzyskuje natychmiastowy obraz na ekranie komputera i dokładnie ocenia efekt leczenia.
Lek. stom. Piotr Puchała (Dentim Clinic, Dębowe Tarasy) korzysta z najnowocześniejszego mikroskopu stomatologicznego OPMI PROergo, a także lup zabiegowych EyeMag Pro S firmy Carl Zeiss. Każdy etap leczenia weryfikuje przy pomocy stożkowej tomografii komputerowej (CBCT), pozwalającej zobrazować anatomię korzeni zębów w 3D, oraz cyfrowej radiowizjografii (RVG).
Również dr Daniel Dłucik (Daniel Dłucik – Prywatna Praktyka Dentystyczna) może pochwalić się specjalistycznym sprzętem do zabiegów endodontycznych. Przy leczeniu kanałowym korzysta z urządzenia Denta Port ZX firmy J. Morita złożonego z dwóch modułów: endometra i mikromotoru przystosowanego do pracy z każdym systemem rotacyjnych narzędzi niklowo-tytanowych. W jego klinice znajduje się także nowoczesna kamera stomatologiczna Concept IV (mająca powiększenie optyczne do 60x i rozdzielczość 80 pl/mm).