Endodoncja jest działem stomatologii zachowawczej, zajmującej się leczeniem takich schorzeń jak głęboka próchnica i martwica w obrębie miazgi zęba, a także leczeniem chorób tkanek przywierzchołkowych oraz po złamaniach i zwichnięciach zębów. Endodoncja jest również stosowana w procesie protetycznym przed odtworzeniem ubytków w uzębieniu. Leczeniem kanałowym zębów zajmuje się lekarz stomatolog. W trakcie leczenia wykorzystywane są specjalistyczne narzędzia, takie jak mikroskop operacyjny, służący do kontroli przebiegu leczenia, czy endometr, umożliwiający precyzyjne pomiary długości kanałów zębowych. Leczenie obejmuje takie czynności jak usunięcie zmienionych chorobowo tkanek zęba i wypełnienie ubytków odpowiednimi preparatami. Podstawowym narzędziem diagnostycznym w endodoncji są zdjęcia RTG.
Endodoncja w rzeszowskich gabinetach stomatologicznych – gdzie wykonać leczenie kanałowe?
Na leczenie kanałowe można udać się do lek. stom. Jarosława Cierplikowskiego, specjalisty chirurgii stomatologicznej I stopnia. Wiedzę na temat endodoncji i leczenia kanałowego zdobywał m.in. na seminarium „Nowoczesna endodoncja. Nowe techniki, nowe materiały, nowe instrumenty”, gdzie uczestniczył w wykładach „Podstawowe kontrowersje współczesnej endodoncji. Leczenie chirurgiczne czy tradycyjne”, „Endodoncja jako przygotowanie dla leczenia protetycznego. Choroby tkanek okołowierzchołkowych a ogólny stan zdrowia pacjenta. Diagnostyka i leczenie” oraz „Trudności i powikłania w leczeniu endodontycznym”.
Endodoncja – leczenie kanałowe należy także do oferty leczniczej gabinetu stomatologiczno – ortodontycznego DuoDental. W placówce do leczenia kanałowego wykorzystywany jest specjalistyczny mikroskop Karl Kaps, umożliwiający precyzyjne namierzenie wszystkich problemów z jednostką powiększającą z 5-cio stopniową zmianą powiększenia, okularem WF 12.5 x V oraz obiektywem ze zintegrowanym systemem „fine focusing”. Mikroskop posiada trójrożny system oświetlenia Trilium, co zapewnia doskonałe oświetlenie pola zabiegu.
W Centrum Stomatologii Prodentic leczenie kanałowe stosowane jest w takich przypadkach jak zgorzel czy martwica miazgi zęba, gdzie usuwana jest obumarła tkanka, ząb zostaje zdezynfekowany w celu wyeliminowania chorobotwórczych bakterii a kanały wypełnione. Podobne postępowanie zostaje wdrożone w przypadku zapalenia tkanek okołowierzchołkowych. Leczenie kanałowe jest również stosowane w usuwaniu ciał obcych, takich jak złamane narzędzia kanałowe oraz wkłady korzeniowo-koronowe.