Endoprotezoplastyka całkowita wiąże się z wymianą na sztuczne elementy zarówno panewki, jak i głowy kości udowej i w zależności od sposobu związania z podłożem kostnym, endoprotezy można podzielić na: cementowe, bezcementowe oraz hybrydowe. W przedostatnim przypadku, panewka, która z reguły składa się z części metalowej i wkładki polietylenowej, wkręcana jest do kości lub mocowana na wcisk (press-fit), trzpień natomiast jest połączony z trzonem kości udowej na zasadzie wklinowania. Zarówno trzpień, jak i panewka posiadają porowatą powierzchnią, którą stanowi hydroxyapatyt lub tytan, zapewniające połączenie z kością.
Proteza stawu biodrowego - kliniki w Częstochowie
Operacja stawu biodrowego z wykorzystaniem endoprotez to najlepsza metoda leczenia, która pozwala wyeliminować dolegliwości bólowe oraz poprawić zakres ruchomości stawu biodrowego. Z implantów ortopedycznych korzysta Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. NMP w Częstochowie w ramach Oddziału Ortopedii i Chirurgii Urazowej, a zakres procedur obejmuje pierwotną alloplastykę całkowitą bezcementową i cementową, z zastosowaniem m. in. endoprotez stawu biodrowego typu Austin-Moor i endoprotez bezcementowych stawu biodrowego z protezą chrząstki. Ofertę stanowią ponadto zabiegi ortopedyczne i leczenia urazów narządu ruchu, osteotomie korekcyjne oraz zabiegi artroskopowe stawów.
Celem pierwotnej endoprotezoplastyki stawu biodrowego jest przywrócenie czynności stawu biodrowego dzięki wymianie elementów stawu na sztuczne. Zabieg taki w pełnym znieczuleniu wykonują specjaliści na Oddziale Ortopedii Narządu Ruchu Centrum Medycznego Klara z Częstochowy, a ofertę stanowi endoprotezoplastyka pierwotna oraz rewizyjna stawu biodrowego, kolanowego i ramiennego (tylko pierwotna). Po kilkudniowym pobycie w Szpitalu, okres pooperacyjny wiąże się z możliwością zapewnienia pacjentowi zarówno opieki, jak i indywidualnych zajęć rehabilitacyjnych i fizjoterapeutycznych, co umożliwia szybki powrót do pełnej sprawności fizycznej. W protezoplastyce stawów specjalizuje się specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu – dr n. med. Marcin Drygalski, członek m. in. Polskie Towarzystwo Chirurgii Artroskopowej.