Najskuteczniejszą metodą leczenia zaawansowanej choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego (artrozy) oraz w leczeniu złamania szyjki kości udowej jest alloplastyka, czyli operacyjna wymiana na sztuczny staw – endoprotezę. Z uwagi na szeroką ofertę i wiele typów modeli endoprotez stawu biodrowego, po zabiegu nie ma żadnych ograniczeń co do powrotu do aktywności fizycznej i pracy zawodowej.
Endoproteza biodra – odzyskać fizyczną sprawność
Bezcementowa endoprotezoplastyka trzpieniowa, przynasadowa endoprotezoplastyka trzpieniowa, a także endoprotezoplastyka cementowa i kapoplastyka to oferta Ortopedii Szpitala Kliniki Promienistej w zakresie operacyjnego leczenia stawu biodrowego. W pierwszym przypadku, stosuje się tu najnowsze implanty pokryte tytanem lub hydroxyapatytem, a endoproteza przeznaczona jest dla niemal każdego rodzaju zmian zwyrodnieniowych stawu biodrowego. Placówka działalność rozpoczęła w 1999 r., rozszerzając z czasem zakres usług o działalność szpitalną w ramach chirurgii i ortopedii.
Endoprotezoplastyka stawów biodrowych stanowi także ofertę Gabinetów Lekarskich Kossaka 4, specjalizujących się w rzadkich dziedzinach medycznych, m.in. neurochirurgii i chirurgii stopy oraz ręki. Leczenie zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych stawów, w tym operację endoprotezoplastyki bezcementowej typu press fix lub wkręcanej, specjaliści wykonują w ramach Szpitala Medicus Bonus, NS ZOZ Medicus w Środzie Wielkopolskiej. W leczeniu urazów narządu ruchu, w tym w endoprotezoplastyce biodra specjalizuje się m.in. lek. med. Michał Reszelski, ortopeda.
Endoprotezy bezcementowe w zakresie operacyjnego leczenia chorób oraz urazów narządu ruchu, oferuje Specjalistyczny Gabinet Ortopedyczny Jarosław Czarnota. W ramach usług wykonywane są również zabiegi z zastosowaniem endoprotezoplastyki powierzchniowej oraz endoprotezy częściowe bipolarne i Austina-Moore'a. Wszystkie zabiegi operacyjne realizowane są na Oddziale Zabiegowym Prywatnego Szpitala Certus komercyjnie. Lek. med. Jarosław Czarnota jest specjalistą ortopedii i traumatologii, członkiem m.in. Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego.
Klinika Ortopedii Ogólnej, Onkologicznej i Traumatologii od 2007 r. realizuje pełen zakres zabiegów chirurgii kończyny dolnej, specjalizując się w pierwotnej i rewizyjnej endoprotezoplastyce stawów, ze szczególnym uwzględnieniem leczenia powikłań wszczepów ortopedycznych i nowotworów narządu ruchu. Placówka jest ważnym ośrodkiem wykonującym operacje rewizyjne endoprotez stawu biodrowego i kolanowego, w tym z zastosowaniem modularnych komponentów z porowatego tantalu. Kierownikiem Kliniki – Ordynatorem jest prof. dr hab. med. Małgorzata Wierusz-Kozłowska.
Oddział Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia z Zakładem Opiekuńczo Leczniczym SPZOZ w ramach usług wykonuje m.in. endoprotezoplastyki bezcementowe pierwotne i rewizyjne stawu biodrowego. Oddział zapewnia rehabilitacje pooperacyjną przez cały okres pobytu oraz kontynuacje rehabilitacji pooperacyjnej w ośrodkach rehabilitacyjnych na terenie Wielkopolski. Ordynatorem Oddziału jest dr n. med. Witold Banachowski, certyfikowany w Münster w zakresie kapoplastyki.
83 km od Poznania, w Milczu, na Oddziale Ortopedycznym Milickiego Centrum Medycznego realizowany jest szeroki wachlarz zabiegów w zakresie ortopedii i traumatologii narządu ruchu, dedykowanych głównie pacjentom z powiatu milickiego, oleśnickiego, trzebnickiego, średzkiego i wrocławskiego. Endoprotezoplastyki stawu biodrowego z zastosowaniem protez bezcementowanych, cementowych oraz krótkotrzpieniowych, implantowane są u chorych z całego kraju. Kierownikiem Oddziału jest lek. med. Wojciech Dybek, specjalista ortopeda-traumatolog. Nowoczesne zaplecze operacyjne uzupełnia w zakresie kompleksowego leczenia Oddział Rehabilitacji.