Operacja wszczepienia endoprotezy całkowitej bezcementowej stawu biodrowego rozpoczyna się od cięcia skórnego z dostępu wybranego przez lekarza operującego: przednio-bocznego, bocznego lub tylno-bocznego. Ortopeda odsuwa i nacina mięśnie, po czym przecina torebkę stawową. Następnie odcina głowę kości udowej i mocuje endoprotezę (metalowa głowa z trzpieniem) oraz wymienia panewkę stawu. Ostatnim etapem operacji jest zaszycie mięśni i skóry. Taką endoprotezoplastykę najczęściej przeprowadza się z powodu zmian zwyrodnieniowych stawu biodrowego (pozapalnych, pourazowych czy podysplatycznych), reumatoidalnego zapalenia stawów, nowotworów czy jałowej martwicy głowy kości udowej. Inną przyczyną operacji mogą być także złamania szyjki kości udowej, złamania głowy kości udowej czy panewki miednicy.
Do warszawskich szpitali na zabieg endoprotezoplastyki całkowitej bezcementowej stawu biodrowego
Lekarzem, zajmującym się na terenie Warszawy operacjami wszczepienia endoprotezy całkowitej bezcementowej stawu biodrowego, jest lek. med. Marcin Wąsowski, ortopeda i traumatolog (specjalizacja I stopnia od 1990 i II stopnia od 1999 roku), który operacji z tego zakresu uczył się w Klinice Chirurgii Urazowej Narządu Ruchu i Ortopedii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. prof. Adama Grucy CMKP w Otwocku. Oprócz endoprotezoplastyki stawów biodrowych lekarz ten specjalizuje się także w rekonstrukcjach stawu kolanowego oraz endoprotezoplastyce stawu barkowego.
Endoprotezoplastyka całkowita bezcementowa stawu biodrowego oferowana jest w Warszawie także przez Oddział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej Szpitala Bielańskiego. Placówka ta oferuje również inne zabiegi chirurgiczne na stawie biodrowym z zakresu endoprotezoplastyki przynasadowej, endoprotezoplastyki całkowitej hybrydowej, oraz na stawie barkowym (endoprotezoplastyka anatomicza z panewką cementową, endoprotezoplastyka odwrócona z panewką bezcementową). Ponadto można poddać się tutaj operacji endoprotezoplastyki rewizyjnej stawu kolanowego.
Kolejnym lekarzem, do którego może udać się pacjent z Warszawy i okolic na alloplastykę bezcementową biodra jest prof. dr hab. n. med. Ireneusz Kotela, specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu I stopnia od 1987 oraz II stopnia od 1992 roku, który specjalizuje się w operacjach endoprotezoplastyki stawów. Jest również współautorem wielu publikacji medycznych nt. endoprotezoplastyki stawów biodrowych, np. "Tętniak rzekomy tętnicy biodrowej zewnętrznej jako powikłanie rewizyjnej endoprotezoplastyki stawu biodrowego" ("Kwartalnik Ortopedyczny", 2012 rok).