Endoproteza całkowita cementowa stawu biodrowego jest niezbędna w przypadku zwyrodnienia stawu biodrowego, które występuje u ok. 4 % populacji po 60. roku życia. Zwyrodnienie takie często jest następstwem dysplazji biodra, która niszczy staw biodrowy poprzez zbyt płytką panewkę stawu, z której ześlizguje się głowa kości udowej. Na zwyrodnienie biodra może mieć także wpływ nadwaga, cukrzyca, alkoholizm czy urazy i choroby biodra. Endoproteza cementowa, zastępująca naturalny zniszczony staw biodrowy, składa się z głowy endoprotezy, panewki, trzpienia oraz cementu kostnego, za pomocą którego proteza sklejana jest z kośćmi pacjenta. W trakcie operacji odcinana jest szyjka kości udowej, następuje frezowanie panewki w miednicy, po czym wykonywana jest implantacja protezy.
Gdzie można wymienić biodro podczas endoprotezoplastyki całkowitej cementowej u częstochowskich ortopedów
Na operacje wszczepienia endoprotezy całkowitej cementowej stawu biodrowego można udać się na Oddział Ortopedii i Chirurgii Urazowej mieszczący się w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. NMP w Częstochowie. Oprócz endoprotezoplastyki całkowitej wykonywana jest tutaj endoprotezoplastyka częściowa oraz bezcementowa. Oferowane są również zabiegi wszczepienia endoprotez stawów kolanowych lub barkowych. Po przebytych operacjach pacjent może zostać skierowany na rehabilitację do Zakładu Rehabilitacji Leczniczej tego szpitala, na ćwiczenia bierne i czynne do Gabinetu Kinezyterapii lub na zabiegi fizykoterapii do Gabinetu Fizykoterapii.
Lekarzem, zajmującym się na terenie Częstochowy operacjami protezowania stawu biodrowego, jest lek. med. Włodzimierz Makuch, ortopeda i traumatolog (specjalizacja I stopnia od 1990 i II stopnia od 1997 roku), który doświadczenie z przeprowadzania takich zabiegów zdobywał, pracując w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Częstochowie na Oddziale Ortopedii i Chirurgii Urazowej. Jednym z głównych zainteresowań zawodowych tego lekarza są zabiegi endoprotezoplastyki stawu nie tylko biodrowego, ale również kolanowego. Oprócz endoprotezoplastyki całkowitej cementowej można u niego poddać się także operacjom endoprotezoplastyki częściowej cementowej oraz bezcementowej.
Endoprotezoplastyka całkowita cementowa stawu biodrowego oferowana jest także przez lek. med. Ireneusza Zaryckiego, specjalistę ortopedii i traumatologii (I stopnia od 1996 i II stopnia od 2001 roku), którego zainteresowania zawodowe skupiają się głównie na alloplastyce stawu biodrowego i kolanowego. Z tego zakresu zdobywał doświadczenie w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym, pracując tam na Oddziale Ortopedii i Chirurgii Urazowej.