Endoprotezoplastyka stawu biodrowego nazywana jest zamiennie alloplastyką. Zalecana jest w przypadku zdiagnozowania zmian zwyrodnieniowych oraz po poważnych urazach stawu biodrowego. Zabieg polega na usunięciu zmiany chorobowej, będącej źródłem m.in. dolegliwości bólowych lub unieruchomienia stawu, i wszczepieniu w jej miejsce implantu (tzw. endoprotezy). W przypadku całkowitej endoprotezoplastyki mogą być one osadzane przy pomocy cementu kostnego lub w sposób bezcementowy. Okres używalności implantu mocowanego w alloplastyce cementowej wynosi 12 - 15 lat. Po upływie tego czasu zalecana jest ich wymiana. Pacjent po zabiegu powinien prowadzić oszczędzający tryb życia oraz skorzystać z rehabilitacji.
Endoprotezoplastyka całkowita cementowa stawu biodrowego - gdzie w Warszawie wykonywany jest zabieg?
W Warszawie zabiegi endoprotezoplastyki całkowitej cementowej stawu biodrowego przeprowadza dr n. med. Andrzej Suwara, specjalista w zakresie ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Swoje umiejętności doskonalił w Wojewódzkim Szpitalu Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich, w Klinice Ortopedii i Chirurgii Ręki AM w Poznaniu, jak również w BMI Edgbaston Hospital w Birmingham oraz Aesculap Akademie w Tuttlingen i Berlinie. Technik zabiegowych uczył się także w Keble College w Oxfordzie oraz w placówkach medycznych w Belgii (Az Nikolaas, European Centre for Knee Research, Heilig Hart Hospital, Salvator Hospital Hasselt).
Szpital Medi Horizon Clinic to kolejne miejsce, w którym wykonywane są zabiegi endoprotezoplastyki całkowitej cementowej stawu biodrowego. Ponadto kadra ortopedyczna specjalizuje się w endoprotezoplastyce całkowitej bezcementowej oraz kapoplastyce. Placówka zajmuje się także operacjami rekonstrukcyjnymi u osób z wadliwie wygojonymi złamaniami
Medi Horizon Clinic w swojej ofercie posiada szereg rozwiązań, mających na celu przygotowanie do zabiegu oraz wspomagające okres rekonwalescencji.