Częściowa endoprotezoplastyka stawu kolanowego, w odróżnieniu do całościowej polega na wymianie tylko uszkodzonego przedziału stawu (najczęściej strona wewnętrzna), przy czym więzadła, przeciwna strona stawu i rzepka w dalszym ciągu prawidłowo funkcjonują.
Częściowa wymiana powierzchni stawowych kolana
Specjalistyczny Gabinet Ortopedyczny Jarosław Czarnota w Poznaniu oferuje leczenie i operacje chorób z zakresu ortopedii oraz urazów narządu ruchu, jak również opiekę pooperacyjną. Chirurgia stawu kolanowego obejmuje w jego przypadku m. in. endoprotezoplastykę totalną oraz częściową (jednoprzedziałową i stawu rzepkowo-udowego) z zastosowaniem endoprotez firmy Biomet. Leczenie operacyjne przeprowadza na Oddziale Zabiegowym Prywatnego Szpitala Certus odpłatnie. Lek. med. Jarosław Czarnota jest specjalistą ortopedii i traumatologii oraz członkiem Europejskiego Towarzystwa Chirurgii Kolana.
Leczenie operacyjne schorzeń stawu kolanowego we Wrocławiu świadczy zespół nowoczesnego Szpitala EuroMediCare pod kierownictwem lek. med. Tomasza Andrzejewskiego, ortopedy i traumatologa, który specjalizuje się w endoskopowych operacjach stawu kolanowego, a ponadto szkoli lekarzy z rekonstrukcji uszkodzeń więzadeł krzyżowych przednich metodą dwupęczkową. Endoprotezoplastyka u pacjentów z zaawansowaną chorobą zwyrodnieniową stawów kolanowych realizowana w ramach oferty korzysta z protez całkowitych i jednoprzedziałowych, będąc jedyną możliwością skutecznego leczenia w celu przywrócenie sprawności fizycznej.
Na Oddziale Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej Szpitala Miejskiego w Zabrzu, endoprotezoplastyka całkowita i połowicza stawu kolanowego jest zabiegiem polegającym na zastąpieniu zniszczonego stawu kolanowego lub jego części przyśrodkowej bądź bocznej sztucznym, czyli endoprotezą. Wybór implantu zależy od wielu czynników, jak wyjaśniają lekarze, m. in. od wieku i stanu zdrowia pacjenta, zaawansowania zmian oraz jakości kości. Ordynatorem Oddziału jest lek. med. Marek Hawranek, specjalista II stopnia z chirurgii urazowo–ortopedycznej.
Silny ból, trudności z chodzeniem, wstawaniem czy podnoszeniem się oraz spadek w związku z tym codziennej aktywności są podstawowymi wskazaniami do zastosowania endoprotezoplastyki, której dwa typy – częściowa i całkowita – świadczą specjaliści Specjalistycznego Szpitala Ortopedycznego Orto-Med w Krakowie. Częściowe wszczepienie implantu (alloplastyka) dotyczy wymiany wyłącznie zużytego przedziału kolana, a każdy przypadek traktowany jest indywidualnie. Z Oddziałem współpracuje dr n. med. Maciej Artur Kasparek, specjalista chirurg urazowy i ortopeda, Ordynator oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej Szpitala św. Rafała - Scanmed w Krakowie.
Częściowe endoprotezy stawu kolanowego należą również do oferty Centrum Artroskopii, Chirurgii Urazowej i Ortopedycznej Traumatologii Sportowej ORTHOmedyk w Częstochowie, gdzie w zależności od rozległości zmian, stosowane są różne typy protez, m. in. endoproteza jenoprzedziałowa w zastępstwie przedziału wewnętrznego, rzepkowo-udowa, która wymienia zniszczony przedni przedział stawu kolanowego czy proteza 2/3, jaka zastępuje zniszczone przedziały, boczny i więzadła pozostawiając własne i utrzymując ruchowość zbliżoną do naturalnej. Centrum prowadzi lek. med. Tomasz Suchmiel, specjalista ortopedii i chirurgii urazowej, specjalista chirurgii kolana i barku.
Jak zauważa lek. med. Tomasz Poboży, chirurg specjalista II stopnia z ortopedii i traumatologii, w endoprotezoplastyce stawu kolanowego należy dążyć do tego, aby pacjent posiadał jak największą część własnej tkanki kostnej w stawie, ponieważ im mniej jej pozostaje w następstwie zabiegu, tym trudniej jest potem wykonać zabieg rewizyjny. Stąd też w swojej praktyce, stara się stosować protezę jednoprzedziałową, zmniejszającą zakres resekcji. Swoje usługi specjalista świadczy na terenie Warszawy, we współpracy m. in. z CM Medicover i i Alfa-Lek.