Zmiany zwyrodnieniowe w stawie ramiennym są zwykle następstwem urazów, przeciążeń, często też siedzącego trybu życia, co skutkuje osłabieniem mięśni barku. W zaawansowanych przypadkach, kiedy uszkodzenia wewnętrznej struktury ograniczają zakres ruchów i towarzyszy im ból, lekarz może zlecić zabieg endoprotezoplastyki. Operacja wiąże się z usunięciem nieodwracalnie zniszczonych powierzchni stawowych i zastąpieniu ich protezą (całkowitą lub częściową), dzięki czemu zostaje zniesiony ból i przywrócony swobodny ruch.
Alloplastyka stawu barkowego – gdzie w Polsce wykonywany jest zabieg?
Leczeniem schorzeń narządu ruchu zajmuje się zespół Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Szpitala w Puszczykowie. Placówka oferuje szeroki zakres zabiegów ortopedii i chirurgii urazowej, ze szczególnym uwzględnieniem artroskopii, endoprotezoplastyk stawów oraz chirurgii ręki. W przypadku barku, zakres świadczeń obejmuje endoprotezoplastykę całkowitą oraz częściową, jak również endoprotezoplastykę odwrotną. Oddział oferuje wszczepienie endoprotezy z nowoczesną artykulacją.
Traumatologia sportowa, chirurgia stawów z dostępów małoinwazyjnych oraz endoprotezoplastyka stawu biodrowego, kolanowego, barkowego i łokciowego to główne obszary zainteresowań i działalności dr n. med. Piotra Wojciechowskiego. Specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu II stopnia, szkolił się m.in. w zakresie skomplikowanej i rewizyjnej endoprotezoplastyki dużych stawów oraz chirurgii artroskopowej stawu kolanowego i barkowego. Oprócz praktyki medycznej, lekarz prowadzi działalność badawczą i dydaktyczną, będąc m.in. wykładowcą i współorganizatorem International Total Joint Replacement Course, (Katowice 2011).
Endoprotezoplastyka pierwotna stawu barkowego, biodrowego i kolanowego, a ponadto endoprotezoplastyka rewizyjna to zakres alloplastyk, które oferuje Oddział Ortopedii Narządu Ruchu Szpitala Klara w Częstochowie. W ośrodku realizowane jest ponadto artroskopowe leczenie schorzeń i urazów stawu ramiennego, a pozostałe terapie opierają się na zastosowaniu autogennych czynników wzrostu, koncentratu komórek macierzystych ze szpiku kostnego bądź z krwi (PRP). W okresie pooperacyjnym Szpital zapewnia rehabilitację i opiekę fizjoterapeutów.