Endoplrotezoplastyka i kapoplstyka (resurfacing) to najczęściej stosowane metody leczenia zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych stawu biodrowego, przy czym ta druga stanowi metodę oszczędnej protezoplastyki, zachowującej głowę i szyjkę kości udowej. Jest więc najmniej inwazyjną z dostępnych obecnie metod plastyki stawu biodrowego, a przy tym najbardziej skuteczną, w sensie powrotu pacjenta do stanu aktywności sprzed choroby. Jest to metoda znacznie mniej inwazyjna, powodując minimalny ubytek kości i niewielkie ryzyko obluzowania, a w przyszłości także bezpieczną możliwość ewentualnej rewizji.
Protezoplastyka powierzchowna stawu biodrowego
Korzyściami z punktu widzenia pacjenta z przeprowadzenia kapoplastyki jest duży zakres ruchów w stawie biodrowym, dobra stabilność ciała oraz szybki powrót do aktywności, argumentuje dla Fundacji Instytut Aterotrombozy prof. Jarosław Czubak z Kliniki Ortopedii CMKP w Otwocku. Należąca do struktury Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. Prof. Adama Grucy, placówka prowadzi szeroką działalność w zakresie operacji rekonstrukcyjnych, do których – oprócz protezoplastyki stawów biodrowych – należy również kapoplastyka, protezy krótkotrzpieniowe, standardowe czy tytanowe.
Mieszczący się w Krakowie Specjalistyczny Gabinet Ortopedyczno-Urazowy ORTTRA świadczy pełen zakres zabiegów operacyjnych w zakresie ortopedii i traumatologii narządu ruchu, w tym również endoprotezoplastykę stawu biodrowego, realloplastykę wszystkich stawów z użyciem nowoczesnych implantów. Kapoplastyka, jako rodzaj endoprotezy jest tu stosowana u młodych pacjentów z dobrą jakością kości. Jak wyjaśniają specjaliści, w trakcie implantacji pozostawia się głowę i szyjkę kości udowej i na nie nakłada się implant. Ich zdaniem, wadą tego typu zabiegu jest m. in. ryzyko złamań szyjki kości udowej.
Endoprotezoplastyka powierzchniowa stawu biodrowego to także oferta Kliniki Chirurgii Endoskopowej w Żorach, gdzie jest alternatywą dla tradycyjnej endoprotezoplastyki stawu biodrowego stosowaną u młodych osób. Do zabiegu kapoplastyki nie kwalifikują się osoby z osteoporozą, m. in. kobiety w okresie menopauzy z uwagi na ryzyko złamania szyjki kości udowej. Zaletą tej techniki, jak sugerują eksperci placówki, jest minimalna resekcja kostna szyjki kości udowej, co ułatwia prawidłowe dopasowanie i przywraca prawidłowe stosunki anatomiczne stawu biodrowego.