Choroba zwyrodnieniowa stawów jest następstwem stopniowej degradacji chrząstki stawowej oraz warstwy podchrzęstnej kości, co może prowadzić do kalectwa pacjenta. W przypadku zaawansowanych zmian stosuje się endoprotezę, czyli implant uszkodzonego stawu. Dalsze zmiany w jego obrębie (uraz, stany zapalne) bądź poluzowanie protezy, zmusza do wykonania zabiegu rewizyjnego (powtórnego), który zależy od ilości własnej tkanki – im jest jej mniej, tym trudniej wykonać taki zabieg, stąd specjalne protezy o dłuższych trzonach oraz elementy zapewniające lepszą stabilność kolana przy braku dużej ilości kości.
Rewizja stawu kolanowego w Polsce
Zniszczone powierzchnie stawowe i związany z nimi ból oraz ograniczenie ruchomości to podstawowe wskazania do zabiegu endoprotezoplastyki, który znajduje się w ofercie zespołu Ortopedii Szpitala Specjalistycznego Matopat w Toruniu. Oprócz endoprotezy pierwotnej, istnieje tu również możliwość zastosowania endoprotezy rewizyjnej lub wykonania zabiegu usztywnienia stawu. W zakresie zabiegów w obrębie stawu kolanowego, placówka oferuje również artroskopię operacyjną, rekonstrukcję więzadła krzyżowego przedniego (ACL) oraz tylnego (PCL), a także mozaikoplastykę stawu kolanowego.
W zabiegach endoprotezoplastyki stawu kolanowego i biodrowego specjalizuje się także przyjmujący w Warszawie lek. med. Tomasz Poboży, specjalista II stopnia ortopeda i traumatolog narządu ruchu, chirurg, certyfikowany w zakresie chirurgii kolana (2006) i zabiegowej endoprotezoplastyki stawów biodrowego oraz kolanowego. W swojej praktyce wykonuje zabiegi pierwotnej implantacji wszczepów, jak i wymiany zużytych lub obluzowanych protez, z zastosowaniem implantu jednoprzedziałowego, zmniejszającego zakres resekcji. Obszar jego usług obejmuje również artroskopie stawów.
Endoprotezoplastyka rewizyjna stawu kolanowego należy również do operacyjnych metod leczenia choroby zwyrodnieniowej, stosowanych na Oddziale Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Górnośląskiego Centrum Medycznego im. prof. Leszka Gieca w Katowicach-Ochojcu. Oprócz leczenia rewizyjnego, stosowana jest tu także endoproteza cementowa, niecementowana, a także – przy dużej destrukcji kości – uzupełnienie ubytków przeszczepami kości własnej. Oprócz najnowszych typów endoprotez, w tym kapoplastyk, jednostka oferuje endoprotezy krótkotrzpieniowe z artykulacją ceramiczną, implantowane z dostępów chirurgicznych (MIS).