Endoprotezoplastyka (alloplastyka) stawu kolanowego jest chirurgicznym zabiegiem, podczas którego zmienione chorobowo elementy stawowe zastępowane są implantami metalowymi i plastikowymi, jakie przejmują funkcję uszkodzonej struktury. Podstawowym dążeniem alloplastyki stawu kolanowego jest dążenie do zachowania jak największej części własnej tkanki kostnej w stawie na wypadek, gdyby w przyszłości nastąpiło obluzowanie protezy i potrzebna byłaby jej wymiana na inną. Każdy następny zabieg związany z wszczepieniem implantu jest zabiegiem rewizyjnej endoprotezoplastyki. Jest również zabiegiem droższym i znacznie trudniejszym, z uwagi na utraconą ilość własnej tkanki kostnej.
Powtórna ingerencja do stawu z endoprotezą
Obluzowanie protezy i potrzeba wymiany jej na inną w sytuacji, gdy mamy mniej własnej tkanki kostnej zwiększa trudność wykonania zabiegu rewizyjnego. Jak wyjaśnia lek. med. Tomasz Poboży, chirurg ortopeda traumatolog, warto wówczas zastosować protezę jednoprzedziałową, gdzie zakres resekcji jest minimalny. W przypadku zabiegów rewizyjnych stosuje również protezy półzwiązane oraz protezy związane, które są stosowane także w przypadku trudnych zabiegów pierwotnych, m.in. przy dużej niestabilności stawu. Lek. med. Pobożny swoje usługi świadczy w NZOZ Arnica.
Na Oddziale Chirurgii Urazowo - Ortopedycznej Szpitala Bielańskiego, zakres wykonywanych świadczeń obejmuje operacje rewizyjne kolana wraz z wymianą części udowej, piszczelowej lub rzepkowej (wszystkie elementy), jak również operacje rewizyjne stawu kolanowego: z wymianą wkładki piszczelowej, z mocowaniem elementów (jednego lub dwóch) za pomocą cementu lub bezcementowo. Ordynatorem Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej jest dr n. med. Jacek Bendek, chirurg, ortopeda. Placówka jest laureatem XVII edycji konkursu „Polskiej Nagrody Jakości” w kategorii „Organizacje Publiczne – Ochrona Zdrowia – Szpital” (2011).
Pełny zakres operacji z traumatologii ortopedycznej, a także rekonstrukcji kostnej z użyciem nowoczesnych technologii zespalających, w tym operacje naprawcze z wykorzystaniem rozbudowanych systemów rewizyjnych, świadczy Klinika Ortopedii i Traumatologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSW, której główną działalnością jest protezoplastyka dużych stawów – szczególnie biodrowego i kolanowego. Oferta obejmuje endoprotezoplastyki zarówno pierwotne, jak i rewizyjne z użyciem nowoczesnych implantów firm: Biomet, Johnson&Johnson oraz Stryker. Kierownik Kliniki Ortopedii i Traumatologii jest dr hab. n. med. Ireneusz Kotela, specjalista ortopeda traumatolog, prof. nadzw. UJK w Kielcach.
Carolina Medical Center jako pierwsza prywatna klinika ortopedyczna w Polsce otrzymała akredytację Ministerstwa Zdrowia do prowadzenia specjalizacji z Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu, w ramach której świadczy m.in. alloplastykę wszystkich stawów, pierwotną oraz rewizyjną. Nowoczesne rozwiązania technologiczne stosowane w zakresie działalności zabiegowej wspiera pełne wyposażenie czterech sal operacyjnych oraz wysokospecjalistyczne ortopedyczne centrum diagnostyki obrazowej. W strukturach placówki znajduje się ponadto centrum rehabilitacji zachowawczej i pozabiegowej oraz centrum treningowe. Kierownikiem Ambulatorium Urazowego oraz członkiem Polskie Towarzystwa Traumatologii Sportowej jest lek. med. Urszula Zdanowicz, ortopeda traumatolog.
Endoprotezoplastyka stawów biodrowych oraz kolanowych, a także barkowych i stawu skokowego zarówno pierwotna, jak i rewizyjna stanowi część specjalizacji zawodowej lek. med. Arkadiusza Garbackiego, specjalisty ortopedy-traumatologa, certyfikowanego w zakresie endoprotezoplastyk m.in. endoprotezy kolana firmy Implantcast. W swojej praktyce wykonuje również zabiegi alloplastyki kolana ze wspomaganiem nawigacji komputerowej, a usługi świadczy 109 km od Warszawy, w nowej placówce w Płocku – Poradni Ortopedyczno-Chirurgicznej.