Badanie gastroskopowe diagnostyczne służy do oceny błony śluzowej żołądka, przełyku i dwunastnicy. Lekarz gastroenterolog może zlecić i wykonać takie badanie w przypadku bólu oraz utrudnienia przy połykaniu, bólów nadbrzusza, wymiotów i zgagi, a także w przypadku podejrzenia choroby wrzodowej, zespołu polipowatości rodzinnej czy przy utracie wagi. Jeżeli w trakcie badania specjalista wykryje jakieś nieprawidłowości i patologie, może przeprowadzić gastroskopię zabiegową, w trakcie której możliwe jest usuwanie polipów i ciał obcych, tamowanie krwawień, opaskowanie żylaków przełyku czy usuwanie błony śluzowej ze zmianami nowotworowymi.
Gastroskopia diagnostyczna w łódzkich placówkach
Centrum Medyczne Szpital Św. Rodziny w Łodzi ma w swojej ofercie badanie gastroskopowe diagnostyczne, któremu można poddać się w Pracowni Endoskopii Przewodu Pokarmowego. W trakcie badania stosowane są zaawansowane technologicznie systemy wideospokowe EVIS EXERA II firmy Olympus, wyposażone w sondy endoskopowe . Do badania endoskopowego wykorzystywane są też wideogastroskop Olympus GIF-H180 i GIF-Q165 i wideokolonoskop CF-H180DL i CF-Q165L oraz system Olympus Endobase. Za pomocą tego sprzętu przeprowadzana jest tutaj także gastroskopia zabiegowa (z możliwością koagulacji i naprzemiennego cięcia).
Gastroskopia diagnostyczna to jedno z badań oferowanych przez Centrum Medyczne Intermed. Gabinet do przeprowadzania gastroskopii wykorzystuje nowoczesny zestaw do videogastroskopii EVIS EXERA firmy OLYMPUS, na wyposażeniu placówki znajduje się także urządzenie do dezynfekcji wideogastroskopów niemieckiej firmy BHT HYGIENETECHNIK - myjnia termochemiczna INNOVA E2.
Lekarzem w Łodzi, do którego można udać się na badanie żołądka sondą jest dr n. med. Marek Pazurek, specjalista chorób wewnętrznych oraz specjalista gastroentorologii, który z tej pierwszej dziedziny posiada specjalizację I stopnia od 1995 roku, natomiast specjalistą II stopnia został w roku 1998. Tytuł specjalisty II stopnia z gastroentorologii otrzymał po zdaniu egzaminu w 2001 roku. Swoje doświadczenie w zakresie diagnostyki i leczenia schorzeń układu pokarmowego zdobywał w Samodzielnym Publicznym Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Nr 1 im. Barlickiego w Łodzi, pracując tam na Oddziale Klinicznym Gastroentorologii Ogólnej i Onkologicznej, oraz w centrach medycznych na terenie Łodzi, np. Centrum Medycznym Euromed.