Gastroskopia jest badaniem diagnostycznym, pozwalającym na dokonanie oceny błony śluzowej górnego odcinka przewodu pokarmowego. W czasie jej trwania pobrany może zostać materiał do badania histopatologicznego, mikrobiologicznego oraz cytologicznego. Procedura przeprowadzana jest na czczo, w znieczuleniu miejscowym (gardło zostaje znieczulone za pomocą aerozolu). Całość badania z pobraniem wycinków trwa zazwyczaj od 5 do 10 minut.
Gastroskopia z pobraniem wycinków do badania histopatologicznego w Polsce – kto ma ją w swojej ofercie
W Warszawie gastroskopię z pobraniem wycinków do badania histopatologicznego wykonać może lek. med. Michał Kożuch, specjalista chorób wewnętrznych oraz gastroenterolog. Jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Białymstoku, a doświadczenie zawodowe zdobywał na Oddziale Chorób Wewnętrznych i Gastroenterologii Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie. Należy do Polskiego Towarzystwa Gastroenterologicznego. Przeprowadzić może także gastroskopię z oceną obecności bakterii Helicobacter pylori, udać się do niego można również na kolonoskopię, badanie ultrasonograficzne, endosonografię (EUS) oraz biopsję aspiracyjną cienkoigłową pod kontrolą USG lub EUS.
Na badanie gastroskopowe, połączone z pobraniem wycinków w Toruniu udać się można do Toruńskiego Centrum Gastrologii i Endoskopii Gastromem, w którym przeprowadzany jest cały szereg procedur z zakresu diagnostyki endoskopowej. W ośrodku pacjenci poddać się mogą gastroskopii, gastroskopii z biopsją oraz gastrofiberoskopii z biopsją i testem ureazowym, pozwalającym na wykrycie bakterii Helicobacter pylori. W placówce wykonać można także kolonoskopię diagnostyczną, kolonoskopię z biopsją oraz kolonoskopię z zabiegiem polipektomii. Oferta Centrum obejmuje rektoskopię diagnostyczną, rektoskopię z biopsją lub polipektomią oraz sigmoidoskopię diagnostyczną lub sigmoidoskopię z pobraniem wycinków do badania histopatologicznego.
W Krakowie gastroskopia z pobraniem wycinków jest możliwa do przeprowadzenia w Zakładzie Endoskopii Szpitala Specjalistycznego im. Ludwika Rydygiera. W placówce pacjenci poddać się mogą np. gastroskopii diagnostycznej i gastroskopii z polipektomią, a także gastroskopii z założeniem sondy dojelitowej, podwiązywaniem żylaków, sklerotyzacją żylaków oraz gastroskopii z pobraniem materiału do badania mikrobiologicznego. Do ośrodka udać się można także na sigmoidsokopię (diagnostyczną lub z polipektomią) oraz kolonoskopię (diagnostyczną, z polipektomią, z protezowaniem). Oferta Zakładu obejmuje litotrypsję endoskopową, rozszerzenie balonem dróg żółciowych, manometrię zwieracza Oddiego, manometrię przełyku lub odbytu oraz badanie dojazdowe.