Badanie gastroskopowe z usunięciem polipów to zabieg polipektomii, w czasie którego za pomocą narzędzi, wprowadzonych przez endoskop, można wyciąć małe i duże polipy, znajdujące się w żołądku. W przypadku tych pierwszych, ich likwidacja może być przeprowadzona za pomocą koagulacji lub kleszczykami do pobierania wycinków. Przy usuwaniu dużych polipów lekarz przez endoskop wprowadza metalową pętlę, za pomocą której usuwa polip, używając prądu elektrycznego. Gastroskopia z polipektomią to zabieg przeprowadzany ambulatoryjnie, bezbolesny dla pacjenta.
Gdzie można wykonać gastroskopię z usunięciem polipów w polskich pracowniach endoskopowych
Lekarzem, wykonującym badania gastroskopowe z wycięciem polipów, jest dr n. med. Tomasz Cegielny, specjalista chirurgii ogólnej (od 2009 roku), który przyjmuje swoich pacjentów na terenie Skawiny. Posiada on certyfikaty z odbytych szkoleń z zakresu gastroenterologii, np. certyfikat Sekcji Endoskopowej Towarzystwa Chirurgów Polskich "z zakresu endoskopii diagnostycznej i zabiegowej (gastroskopia, kolonoskopia, ECPW)". Doświadczenie z przeprowadzania gastroskopii zdobywał m.in. w Pracowni Endoskopii Przewodu Pokarmowego Szpitala Wielospecjalistycznego im. Stanley Dudrick w Skawinie. Oprócz endoskopowego usunięcia polipów (za pomocą pętli diatermicznej i podwiązki Endoloop) zajmuje się także endoskopowym tamowaniem krwawienia czy gastroskopią diagnostyczną.
Gastroskopia z usunięciem polipów to także oferta Pracowni Endoskopowej, mieszczącej się w Powiatowym Zespole Opieki Zdrowotnej w Ostródzie. Pacjent może poddać się tutaj również gastroskopii diagnostycznej z testem ureazowym na obecność Helicobacter pylori, gastroskopii diagnostycznej z biopsją oraz zabiegowi tamowania krwawienia z żołądka lub dwunastnicy poprzez ostrzykiwanie. Ponadto przeprowadzane są tutaj badania i zabiegi także w obrębie dolnego odcinka pokarmowego, w tym kolonoskopia diagnostyczna, kolonoskopia diagnostyczna z pobieraniem wycinków do oceny histopatologicznej oraz kolonoskopia z wykonaniem polipektomii (usunięciem polipów z dolnego odcinka układu pokarmowego).
Usuwaniem polipów ze światła przewodu pokarmowego za pomocą gastroskopii zajmuje się także lek. med. Małgorzata Ferenc, specjalista chorób wewnętrznych (I stopnia od 1997 i II stopnia od 2001 roku) oraz gastroenterolog (specjalizacja w 2007 roku), która przyjmuje swoich pacjentów na terenie Olsztyna. Doświadczenie z przeprowadzania takich zabiegów zdobywała podczas pracy w Klinice Gastroenterologii i Hepatologii CMKP w Centrum Onkologii w Warszawie oraz na Oddziale Gastroenterologii i w Pracowni Endoskopowej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie.